Ankara’da öğrenci evi kiralamak…

 

“Arkadaşlar okulum Gölbaşında. Buraya en yakın ve en uygun fiyatlı kiralık ev için Ankara’yı bilenlerden yardım bekliyorum”. “Bizimle birlikte ev tutmak isteyenler veya ev arkadaşı arayanlar lütfen mail atsın”. “Bayan ev arkadaşı aranıyor”. Bunlar internette, sokaklarda ve okul panolarında sıkça okuduğumuz ilanlar. Okullar açılmasıyla birlikte ev kiralamayı amaçlayan öğrenciler bu ilanlarla kendilerine ev arkadaşı arıyor.

 Ayfer Mallı

 Üniversite eğitimine başladıysanız, yurt başvurularınız sonucunda yurt çıkmadıysa ve Ankara’da kalacak bir akrabanız da yoksa ilk çare olarak ev tutma fikri ile karşı karşıya kalırsınız. Üniversiteye yerleşme heyecanının yerini ev arama, ev arkadaşı bulma, eşyaları temin etmenin tatlı telaşı alır. Ev kiralamak için en uygun semt tercihi ise öğrencinin okuluna yakın evleri araştırmasıyla başlar. Kimi öğrenciler yurt çıkmadığı için ev kiralamayı tercih ettiği gibi kimi öğrenciler de uyum sağladığı ve anlaştığı arkadaşlarıyla eve çıkmayı ister. Gazi Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Duygu Zeren, okuldan arkadaşlarıyla birlikte ev tutmaya karar verme aşamalarını, evi nasıl bulduklarını, şöyle anlatıyor: “Ailemizden ayrı bir memlekette, onlardan ayrı yaşamak, ev geçindirmek çok zor olacak. Ama eğitim hayatımızı sürdürmek için birlikte ev tutmaya karar verdiğim arkadaşlarımla öncelikle emlak sitesinden ev araştırmakla işe başladık. Bulduğumuz evlerin listesini çıkararak okulların açılmasıyla Ankara’nın yolunu tuttuk.” Ev kiralamak için Emek semtine karar verdiklerini açıklayan Zeren, şunları kaydetti: “Emek’i tercih etme sebebimiz kesinlikle kira fiyatlarının uygun olması değil, aksine Emekte kiralar Ankara’nın birçok semtine göre çok daha pahalı. En düşük ev kirası 600-700’den başlayıp çok yüksek fiyatlara kadar çıkıyor. Emek öğrenciye hitap eden bir semt de değil. Okulumuz burada olduğu için ve daha güvenilir olduğu için önceliğimiz Emek oldu”.

 “Ev kiralamak için sokak sokak gezdik”

Ev kiralamak için sokak sokak, kapı kapı dolaştıklarını dile getiren Zeren, emlakçının yönlendirmesiyle ve kiracıyla uzun pazarlık sonucunda kontrat imzalayarak evi tuttuklarını ifade etti. Pazarlık aşamasının zorluklarına da değinen Zeren, kiracılarını öğrenciye ev verirken bir kez daha düşündüklerine de dikkatleri çekti.

 “Kız olduğumuz için şanslıyız”

 Kiracıların öğrenciye ev vermek istememelerinin sebeplerine değinen Zeren, kız kiracı oldukları için şanslı olduklarını vurguladı. Zeren, kiracıların erkek öğrencilerin evi kötü kullandıklarından yana şikâyetçi olduğunu, bu yüzden ev verirken kız öğrencilere öncelik verdiklerini söyledi. Bu sene ilk kez eve çıktığına vurgu yapan Zeren, evin maddi masraflarının olduğunu da hatırlatarak hem maddi hem manevi zorluklar yaşadığını anlattı.

 “Herkes elbirliği oldu tüm ihtiyaçlarımız tamamlandı”

 Ev kiralamanın yanı sıra eve gerekli olan eşyaların bulunması konusunda kendilerine çok iş düştüğü üzerinde duran Zeren, sözlerini şöyle sürdürdü: Mezun olan bir arkadaşım evini boşalttığı için evin bütün eşyalarını biz satın aldık. Eksik kalan eşyalarımızı ise ikinci el eşya satan dükkânlardan ve kendi evlerimizden getirerek tamamladık.” Ayrıca Zeren, ev kurarken arkadaşlarının, okuldaki hocalarının kendilerine hem ev eşyası hem de mutfak malzemesi bulmalarında çok yardımcı olduklarını belirtti. El birliği ile birlikte tüm eksiklerinin tamamlandığına işaret eden Zeren, “Evimiz her haliyle öğrenci evi oldu. Buzdolabımızı kırmızı spreyli boya ile boyayıp kelebeklerle süsleyerek ilginç ve güzel görünüm elde ettik” diye konuştu. Ev eşyalarını taşırken, yerleşirken başınızdan geçen ilginç ve komik anılarınız oldu mu sorusunu ise Zeren şöyle cevaplandırdı: “Taksi şoförlerinin kısa mesafede yolcu almamaları sonucu eşyalarımızı elle taşıdık. Bu durum eşyaları taşırken komik anların yaşanmasına sebep oldu. Kolilerimiz düştü, eşyalarımız dağıldı. Evi yerleştirip içine girdikten sonra her şeyi unuttuk. Şimdi tüm bunları gülümseyerek hatırlıyoruz.

“Öğrenci için ev ve eşya bulmak emek ister”

 Gazi Üniversitesi ikinci sınıf öğrencisi Murat Alıcı ise ev tutma ve yerleşme konusunda daha tecrübeli olan arkadaşlarının yardımıyla bu işin üstesinden geldiklerini belirtti. Alıcı, bu sürecin emek isteyen bir dönem olduğunun da altını çizdi. Sincan, Etimesgut gibi birçok semtte ev kiralarının daha düşük ve öğrenciye hitap eden fiyatlarda olduğunu sözlerine ekleyen Alıcı , “Ev tutmak için”” Emek’i tercih ettik çünkü okulumuz Emekte. Bu yüzden yol parasına vereceğimiz paranın kiraya eklenmesini daha sağlıklı bulduk. Ders aralarımız fazla olduğu için okula yakın olmak bizim için avantaj. Böylelikle hem aralarda eve gelip dinleniyoruz hem de yemek masrafımız olmuyor” şeklinde konuştu.

“Nakliyeden, elektrik su açtırmaya kadar her şey para…”

 Ev kiralarken çok sıkıntılı bir dönem yaşadıklarını anlatan Alıcı, “Her şey kirayla bitmiyor. Emlakçıya ayrı para, eşyaları getirmek için nakliye parası, elektriği, suyu açtırmak için sürekli para harcıyoruz. İlk zamanlar çok sıkıntı çekiliyor. Ancak, para harcarken gereksiz harcamalarımıza artık dur dedik” dedi.

Reklamlar

3 thoughts on “Ankara’da öğrenci evi kiralamak…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s