Lösemili çocukların buluşma noktası: LÖSEV KÖYÜ

 

Gölbaşında bir köy… Dünyanın lösemili çocuklar için açılan ilk köyü. Bu köyde yaşayan çocuklar bir yandan tedavilerini alıyor, diğer yandan okullarına devam ediyor. Çamaşır makinesinden, çay kaşığına kadar her şeyin bulunduğu umut evlerinde yaşıyor. Oyun sokağında resim yaparken, sek sek oynarken zekâ odalarında büyüyorlar.

Ayfer Mallı

LÖSEV Köyü, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) tarafından yaptırılan dünyanın ilk lösemili çocuklar köyü.  Köy, 13 Haziran’da Gölbaşı Koparan köyünde hizmete açıldı. LÖSEV köyü kente tedavi için gelen LÖSEMİ’Lİ çocukların ailelerine kalacak yer imkânı sağlıyor.

Köyde yaşayan çocuklar bir yandan tedavilerini alırken bir yandan da okullarına gidiyor. Köyde, lösemili ve kanserli çocukların tedavilerinin yapılacağı ünitelerle birlikte modern laboratuarlar da hizmet veriyor. Köyün içinde lösemili aileler konukevi, atölyeler, sağlık merkezi, eğitim ve spor merkezleri bulunuyor. Çocukların eğitim ve spor faaliyetlerine önem verilen köyde, anaokulu, ilköğretim ve lise ile konferans salonları, kapalı açık spor sahaları yer alıyor. Lösemili çocuklar köyünde ücretsiz hizmet veriliyor.

LÖSEV köyü Türk insanın birlik ve beraberlik içinde neler yapabileceğinin en iyi kanıtı oldu.  Tüm birimleri toplanan bağışlar yoluyla inşa edilen köyle büyük bir başarıya imza atıldı. 

Ailelere sosyal güvence ve gelir yardımı

Köydeki konuk evleri ve aile konutları tedavi için gelen ailelerin barınma ihtiyacını karşılıyor. Lösemili çocukların tedavi süresince aileleri ile birlikte kalabilecekleri kaloriferli, sıcak sulu, konforlu evler var. Bu evler bir oda+salon, iki oda+ salon+ teras şeklinde 25 tane. İçleri çamaşır makinesinden ankastre fırına, çarşafından çay kaşığına kadar eksisiz döşeli. Lösemili aileler bu evlere kira ödemeyecek.

13 dönüm arazi üzerine kurulan köyde kısa süreli tedaviler ve tahliller için gelen ailelerin yararlanacağı Lösemili Aileler Konukevinde restoran, toplantı ve spor salonlarıyla ikişer ve üçer kişilik 20 oda yer alıyor.  Ayrıca Lösemili çocukların anne ve babaları için düzenlenen meslek edindirme kursları ve sonrasında usta üretimleri amacıyla örgü, dikiş ve diğer el sanatları ile pastacılık, çiçekçilik, çocuk bakıcılığı gibi uğraş atölyeleri de bulunuyor. Bu atölyeler bir yandan ailelere sosyal güvence ve gelir sağlarken diğer yandan uğraş tedavisine katkıda bulunacak.

LÖSEV köyünde Ankara dışında tedavilerini sürdüren çocuklar da unutulmadı. Üç yıl boyunca sık sık ayaktan kemoterapi ve kontroller için başkente gelen lösemili çocuklar için beş yıldızlı otel ayarında bir konuk evi mevcut. Bu konakta çocuklar için bilgisayar ve zekâ odaları ile uğraş ve oyun odaları da yer alıyor. Lösemili çocukların yılbaşı baloları, sünnet düğünleri ve nikâh törenleri gibi mutlu günleri de köyde unutulmayanlar arasında. Çocuklar bu tür etkinlikleri iki yüz kişilik balo salonunda yapacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s