Mustafa Ünal İle Gazeteciliğe Dair Her Şey

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde Öğretim Görevlisi Utku Çakırözer’in vermekte olduğu Basının Güncel Sorunları dersinin bu haftaki konuğu Zaman Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Ünlü  oldu. Başarılı, tecrübeli, yıllarını Gazetecilik mesleğine veren Ünal’dan meslek hakkında bilgilenmek, deneyimlerini paylaşmak çok mutluluk vericiydi…

“En iyi koşan ben olmalıyım”

Günün birinde önüme bir bir fırsat çıksa! Ah keşke diyorum…  Evet, günün birinde önüme bir fırsat çıksa ben de, “O kulvarda en iyi koşan ben olmalıyım” demeyi, bu gayeyle yola çıkmayı Mustafa Ünal’dan öğrendim. Artık gittiğim seminerlere , konferanslara, toplantılara bir başka pencereden bakmanın önemini idrak ettim. Çünkü bir kaynakla tanışıp çok haber yapmanının formülünü öğretti Mustafa Ünal. Evet, haber yapmak için çeşitli seminerlere, konferanslara gidiyorum fakat iletişim adreslerinin ehemmiyetini Ünal ile yaptığımız konuşmadan sonra anladım ve bunu kendim için bir ilke edindim. Artık gittiğim her ortamda iletişim adreslerine ulaşmak bir sorumluluk olacak benim için. Gittiğim ortamlarda benim bildiğim haber kaynaklarından başka haber kaynaklarının da varlığını bilmek, bunu öğrenmek yeni bir haber için küçük bir adım atmanın garantisi olduğunu bilmek… Tüm bunlar bana bir sonraki haberiminin teminatı olduğunu hissettirdi. Ve buna çok heyecanlandım.  

Pratik bir zeka ile hareket etmenin haber için doğru yerde konuşlanmanın anahtarı olduğunu farkettirdi Ünal bana. Çevremizde haberlerin aşikar olduğunu, bu haberlere ulaşmanını zor olmadığını sadece okumalarımızı, gözlemlerimizi dikkatli yapmamız ve bakış açımızı iyi ayarlamamız gerektiğini kavradım. Haberlerin gizlenmediğini aksine aşikar olarak bize el salladığını farkkettirdi Ünal. Bu da artık haber konusu ararken çevreme daha dikkatli bakmam gerekliliğini öğretti.

“Çok dillilik”

Bir de çok dilli olmak kavramıyla tanışık olmama sevindim. Çok dilli olmanın faydasını her daim görmenin mümkün olduğunu bilmek çok mutluluk verici. Karşımdakini çok dilliliğimle konuşacak kıvama getirmek mümkün. Çok dilliysem eğer, karşımda konuşturamayacağım haber kaynağım olmaz sanırım … Evet, Ünal bu konuyu da hassasiyetle anlatarak öenmli bir kavrama da vurgu yaptı benim zihnimde.

Hayalle+ gerçek= Emeğe saygı

Hayallerimin gerçek olmasının formülünün emeğe saygı ile mümkün olacağına da vurgu yapan Ünal, yeni bir formülün şekillenmesinde yardımcı oldu. “Hayalle realitenin dengelenmesi için emeğe saygını şart  sözüyle”  emeğin önemimi kavrattı. Evet, emeğimle ağırlanacağımı bilmek ve bunu için çalışmak mutlu edici. Gazetecilik mesleğimi emeğim üzerime odaklandırmak… benim için en hassas konu bu olmalı diye düşündüm.

Muhabirde aranan vasıfları bir gazete temsilcisinden duymak daha motive etti beni. Pratik zeka, çalışkan, mesai anlayışı ile hareket etmeyen, zihni ile birlikte her saat telefonu açık olan, giriş çıkış saati olmayan, hayatını gazeteciliğe göre şekillendirecek birer muhabir olmak hiç de zor değil…  İşte tüm bunların heveslilik kriteri olarak görülmesi ise beni en çok otive eden şey.

 Gazetecilik şevk haneme bu güzellikleri yazdırmak için çok sabırsızlanıyorum.  Bana bu güzel şeyleri düşündürdüğü, öğrettiği için Mustafa Ünal’a çok teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s