Gazi’nin Avrupa’ya açılan kapısı: GAGİT

 

“Gelecek için Genç Adımlar” sloganı ile 2009 yılında yola çıkan Gönüllü Avrupa Girişim Topluluğu, Gazi Üniversitesi öğrencilerinin faydalanabileceği çeşitli kültür, sanat faaliyetlerinin yanı sıra birçok gönüllü eğitim faaliyeti ve sosyal sorumluluk projesine imza attı. Yaptığı çalışmalarla Gazi Üniversitesi adına hoş bir seda bırakan GAGİT, “Örnek bir Gazi, Lider bir Gençlik” hedefine ulaşmak için çalışmalarını yürütüyor.

Ayfer MALLI

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Gönüllü Avrupa Girişim Topluluğu, Avrupa Birliği sürecinde gönüllülük ve girişimcilik hedeflerini esas alarak Avrupa Birliği finansmanı ile yeni projeler üretiyor. Gönüllü Avrupa Girişim Topluluğu(GAGİT), eğitim, sanat, gençlik gibi farklı alanlarda birçok faaliyete imza atan ve tüm bu faaliyetlerini Gazi Üniversitesi’ne bağlı olarak yürüten bir öğrenci topluluğu. GAGİT, Avrupa Birliği sürecinde eğitim alanında ortaya konan yenilikler ışığında, gönüllülük ve girişimcilik hedeflerini esas alarak AB finansmanı ile yeni projeler üretmek ve bu tür projelerde üniversite gençliğinin katılımını en üst seviyede tutmayı sağlamak amacı ile yola çıktı.

 ” Gelecek için, Genç Adımlar “

 Faaliyetlerini yaklaşık 300 üyesi ile gerçekleştiren topluluk,  Gazi Üniversitesi öğrencilerinin faydalanabileceği çeşitli kültür, sanat faaliyetlerinin yanı sıra birçok gönüllü eğitim faaliyeti ve sosyal sorumluluk projesine de imza atmanın gururunu yaşıyor. GAGİT,  yaptığı çalışmalar ve gerçekleştirdiği projeler ışığında üniversite bünyesinde birçok çalışmaya önderlik etmekle birlikte Gazi Üniversitesi’nin ve öğrencilerinin yararına olabilecek her türlü düşünceyi ve çalışmayı destekliyor. “Gelecek için Genç Adımlar” sloganıyla yola çıkan GAGİT, yaptığı proje ve çalışmalarıyla gençlerin gelecek için genç adımları oluyor.

 Gazi ile AB arasında bir köprü 

GAGİT, Avrupa Birliği Gençlik proje fikirleri üretmek ve bu projelerin yürütücülük görevini üstlenmek amaçlarıyla hareket ediyor. Ve böylece Gazi Üniversitesi öğrencileri ile AB Projeleri arasında köprü vazifesi görüyor. Gençler bu program ile yurtiçinde veya yurtdışında çeşitli etkinliklere dâhil olabiliyor, projeler yapabiliyor, uluslararası veya yerel projeler hazırlayabiliyorlar.

Sağladığı gönüllü danışmanlık hizmeti ile 2011 yılı başı kayıtları itibariyle yaklaşık 60 üyesinin AB projeleri ile yurtdışına çıkmalarına öncülük eden GAGİT, ‘Gazi’nin Avrupa’ya Açılan Kapısı’ olmakla kalmayıp bu tür projelerden üniversite gençliğinin yararlanabilmesi için her geçen gün daha fazla proje yapıyor. Gençlik Programında tüm gençler için çeşitli fırsatlar da bulunuyor. Sivil Toplum Kuruluşları, Kamu Kuruluşları ve sıradan gruplar proje başvurusu yapabiliyorlar.  Proje hazırlamayı ve yaygın eğitim alanında deneyim kazanmayı isteyen gençler GAGİT’in web sitesine haberler ve etkinlikler kısmında duyurusu olan ücretsiz eğitimlere ve toplantılara başvuru yapabiliyorlar. 

AB Gençlik Projeleri

 GAGİT’in koordinatör ve ortak olarak hibe aldığı AB Gençlik Projeleri şöyle:

GAGİT tarafından koordine edilen ve Türk Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen “Artık Beni Ağlatma/ Don’t Make Me Cry Anymore!” adlı AB Eylem 1.2 gençlik projesi 2010 yılında gerçekleştirildi. Proje kapsamında engelli gençlere ebru sanatı öğretildi. Romanya’dan ASER ve Türkiye’den Etimesgut Tüm Engelliler Derneği(TEDAY)’nin ortak olduğu proje kapsamında engelli gençler ile birlikte Türk ve yabancılardan oluşan 15 genç, ebru çalışması yapıp bu çalışmalarını bir sergi olarak Etimesgut halkına tanıttı. GAGİT, engellilerde sosyalleşmenin önemine vurgu yapabilmek adına bu projeyi hayata geçirdi.

GAGİT koordinatörlüğünde gerçekleştirilecek ve T.C.Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Türk Ulusal Ajans’tan hibe alan bir diğer proje 21-30 Temmuz 2011 tarihleri arasında olacak. “Sanatın Kanatlarında Mutlu Yüzler/ Happy Faces On The Wings of art” adlı proje, Romaya’dan gelen gençler, GAGİT üyeleri ve engellilerin katılımıyla Ankara’da düzenlenecek. Geleneksel Türk Sanatları olması nedeniyle ebru, hat, çini sanatlarında çalışmalar yapılacak. Program kapsamında engellilik istihdam ve sanat konusu üzerinde durulacak. 10 gün devam edecek çalışmalar esnasında 25 farklı aktivite yapılacak ve sonucunda yapılan sanatlar sergilenecek.

“Hayallerini toprağa gömmeye ne dersin?/ What about reflecting your Dreams to the soil?” projesi ise GAGİT bünyesinde faaliyet yürüten bir alt birim olan Grup Avrasya’nın koordinatörlüğünde 10-18 Temmuz 2011 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Projeye Romaya’dan gelenler ve GAGİT üyeleri ile birlikte engelliler de dâhil edilecek. Ankara ve Nevşehir’de gerçekleştirilecek organizasyon, dokuz gün sürecek ve 18 farklı aktivite yapılacak.

Türkiye tanıtılıyor

29 Nisan 2011 de yapılacak olan GAGİT sertifikalı AB Gençlik projeleri tanıtım seminerinde

GAGİT ve AVRASYAPIM üyelerinden oluşturulan bir ekip Türkiye’nin 81 iline özgü ayrı tanıtım ve bilgi metinleri oluşturuyorlar. GAGİT ve AVRASYAPIM ortaklığı ile yürütülen “81 Yürek El Ele, Altın Ülke Türkiye” isimli web tabanlı Türkiye Tanıtım projesi ile GAGİT ve AVRASYAPIM üyelerinden oluşan 81 kişilik ekip Türkiye’nin 81 ilini tanıtıyor. Oluşturulan bu metinler hazırlayanların isimleri ile birlikte proje ekibi editörleri tarafından hazırlanan internet sitesinde güncel bir şekilde yayımlanacak ve uluslar arası platformda yaygınlaştırılması sağlanacak.

 Sosyal Sorumluluk Projeleri

 GAGİT’in bir diğer ayağını Sosyal Sorumluluk ve Engelliler adına yapılan projeler oluşturuyor. GAGİT’in sosyal sorumluluk olarak yönettiği projeler ise şöyle:

 “Atık pillerinizi doğaya değil, üniversitemize yerleştirilen atık pil toplama kutularına atın; gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakabilmek için siz de bu kampanyamıza destek olun” sloganıyla yola çıktıkları “Atık pil toplama” kampanyası.

 “Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümünde tedavi gören kardeşlerimize, hafta içi 10.00- 12.00 saatleri arasında sosyal aktiviteler düzenleyip, onlara moral ve motivasyon kazandırarak yüzlerini gülümsetip unutamayacakları anlar yaşatmaya ne dersiniz?” çağrısıyla yürütmeye başladıkları “Başarmak İçin El Ele” projesi.

“Üniversitemizde öğrenim gören görme engelli arkadaşlarımızın vize ve final dönemlerinde sınavlarında okuyucu olarak onlara yardımcı olmak ister misiniz?” çağrısıyla da “Konuşan Dili Olalım Susan Gözlerin” projesi.

Gazi Üniversitesi’nde öğrenim gören engelli öğrenciler için ‘Ebru Sanatı’ kursu 13 Mayıs’ta uygulamaya geçecek bir proje.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s