Ayşe Sayın:”Gazetecilik,her gün bir yenilik ister”

Basının Güncel Sorunları dersinde bu hafta konuğumuz Cumhuriyet Gazetesinin deneyimli meclis muhabiri Ayşe Sayın oldu. Eğitim muhabirliği ile başladığı meslek hayatında  uzun yıllar siyasi parti muhabirliği ve Ankara Büro İstihbarat şefliği görevini üstlenen   Sayın,  meslekle ilgili merak ettiğimiz soruları ve meslek tecrübelerini bizlerle paylaştı. Bizler de Sayın’ın deneyim ve bilgilerinden yararlanma fırsatı bulduk. Deneyimli, profesyonel, başarılı bayan meslektaşımın tecrübelerini dinlemek, onun deneyimlerininden istifade edebilme imkanı bulmak beni bir başka mutlu etti.

“Bu iş, gazete okumaktan başlıyor”

‘Büroya ne kadar erken gidersen o kadar avantajlısın’ sözünü vurgulayarak konuşmasına başlayan Sayın, güne gazete okuyarak başlamanın önemine dikkat çekti. Gazetelerin takip edilmediği durumda gündemim de takip edilmediğini, gözden kaçan haberlerle birlikte gündemin gözdende kaçırıldığını ifade eden Sayın,  “Bu iş gazete okumaktan başlıyor” sözüyle gündemi iyi takip edip, iyi gözlem yapmak ve iyi dinlemenin önemini vurguladı.

“Soran stajyer kalıcı olmuştur”

 Sayın,  iyi bir stajyerin kendisini göstermenin yöntemlerini bizlerle paylaştı. İlk başta hiçbir şey bilmiyor gibi görünmenin önemini anlatan Sayın, deneyimli arkadaşların deneyimlerinden yaralanmanının faydalıolduğuna  vurgu yaptı. Sayın, “Her zaman soran stajyer kalıcı olmuştur” diyerek  büro işleyişinin iyi takip edilmesini gerektiğini ifade etti.  Büroda oturmamak, muhabirlerin peşine takılmak, yazılmış haberleri okumak gerekir diye konuşan Sayın, bilinmeyen dilleri bilmenin de avantaj olduğunu belirtti. Sayın’ın bu tavsiyelerinden sonra  ben de, gözlemlerimde dikkatli olmalıyım, deneyimli arkadaşlarımdan yardım almakta asla kararsız kalmamalıyım, büroda oturtulmak zorunda bırakılmamalıyım, muhabirlerin peşine takılıp gitmeliyim diye kendime telkinlerde bulundum. Görünür olmak için bunları yapmalıyım. Sayın’ın konuşmalarındansonra  stajyerken kendimi nasıl gösterebilrim, nasıl ifade edebilirim? derdine düştüm.

“Gazeteciler arasında zorluk farkı yok”

“Ben gece üçe dörde kadar çok rahat çalışbiliyorum” diyen Sayın, başarılarıyla kadın muhabirlerinde erkekler gibi korkusuzca başarı yolunda ilerleyebileceğinin en iyi örneği oldu ve benim de korkularım Sayın’ın meslek tecrübelerini öğrendikten sonra son buldu.  Mesleğin cilvesinin her şeyi unutturduğunu söyleyen Sayın, olaylara bakarken kendimizi soyutladığımızı, kendimizi unuttuğunuzu,  haberi nasıl yetiştireceğimiz telaşına düştüğümüzü anlattı.

“Her gün bir yenilik ister”

Her gün kendimizi yenilemek zorunda olduğumuz bir mesleği icra edeceğimizi ifade eden Sayın, mesleğin bize kendimizi unutturacağını, sabırlı olmamız ve mesleği yapıp yapmayacağımıza  karar vermemiz  gerektiğini söyledi. Hiçbir mesleğin böyle bir temposu olmadığını söyleyerek bu hızda koşabilirmiyim? sorusunu kendimize sormamız gerektiğini anlatan Sayın, “O kadar yoğun bir tempo içerisinde oluyorsunuz ki sadece otobüse binmek için kullanılan sarı basın kartınızı kullanmaya bile vaktiniz olmuyor. Taksiye binip haberlerinize yetişmek durumundasınız” diye konuştu.

Özel haber benim ayrıcalığım olmalı

Mesleğe ilk başladığımızda joker  aday olduğumuzu söyleyen Sayın, özel haberler yapmaya çok dikkat etmemiz gerektiğinin altını çizdi ve ben de özel haberlerim beni ayrıcalıklı kılmalı diye karar aldım.

“Kıyafet sizin için şans olabilir”

“Kılık kıyafetinizle girdiğiniz kurumun kimliğini temsil ediyorsunuz” diyen Sayın, kıyafet konusunda şöyle konuştu:

“Kılık kıyafet sizin için bir şans olabilir. Kişisel bakım ve kıyafet sizin için bir ayrıcalık olur. Çok fazla abartıdan da sakınmak lazım. Sonuçta haber olacak siz değisiniz, siz haberi yapacak kişiniz. Hanginizin kıyafeti daha düzgün ve itinalı ise o esnada habere uygun olan kişi  olursunuz.” Kıyafetimin düzgünlüğü ile  bir adım önde olduğumu duymak ince bir ayrıntı olarak dikkatimi çekti. 

“İmzanızla varsınız”

Gazeteciliğin doğuştan olmadığını, herkesin gazetecilik yapabileceğini vurgulayan Sayın, “Her güne bir haber üretmek durumudasınız. Sizler imzanızla var olacaksınız. İki gün imzanızı göremediğinzde kendinizi işe yaramaz hissedersiniz” diyerek meslekte sürekli kendimi yenilemem gerektiğini öğretti.

 İstanbul muhabirciliğine yakınım

İstanbul ve Ankara muhabirciliği arasındaki ince farkları bizlerle paylaşan Sayın, beni “ben hangi ile uygun bir muhabirim?” diye düşündürdü ve yazdığım özel haberlerle İstanbul muhabirciliğine daha yakın olduğumu hissettim. Ankara ve İstanbul’a uygun muhabir koşullarının nasıl olduğunu öğrendim. Ankara’da muhabirlik yapmak isteyenlerin hukuk alnında daha bilgili olmalarının işlerine yarayacağını söyleyen Sayın,  Ankara’dan İstanbul’ a giden muhabirlerin de daha şanslı olduklarını, Ankara’daki tüm siyaseti, bürokrasiyi tanımanın avantaj olduğunu belirtti. Bunu duyunca mutlu oldum. İstanbul’dan telefonla herkese ulaşabileceğimi bilmek sevindirici.

“Yaşam tarzınıza karar vermek durumundasınız” tavsiyesiyle bizlerle eşsiz ve enginbilgilerini, deneyimlerini  paylaşan Ayşe Sayın’a teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s