YOLCULUK SORUSU MU YOLCULUK KORKUSU MU?

 Ayfer MALLI

“Memleket neresi?”

“Yolculuk nereye?”

“Bursa’nın içinden misin?”

Dolmuşa, otobüse binmeden başlar sorular, selamlaşmalar… Bu diyaloglar her sabah bindiğimiz dolmuşlarda, uzun seyahatlerde sıkça rastlar olduğumuz dolmuş, otobüs konuşmaları… Tuhaf bir diyalog başlangıcıdır değil mi? Ama garipliği tanınmamışlığında gizlidir. Tanınmayan ve tanışılmayanla konuşma yapmanın önüne geçtiği içindir bu garip karşılanan. ‘Tanımadığınız kişilerle sakın ama sakın konuşmayın’ kuralının ihlalidir.

“Daha önce hiç gitmedim Ağrı’ya. Güzel bir memleket diyorlar orası için”. “Demek Nevşehirlisin. Benim de orda kızım okuyor”. Otobüs hareket etmeden, peronlarda, dolmuş duraklarında kimi zaman tanık, kimi zaman da konuşmacı rolünde şahit olduğumuz manzaralar… Bazen konuşmayı başlatan biz olurken bazen de muhatabımızın sorusuyla kendimizi konuşma atmosferinde buluruz.

Hiç tanımadığımız biriyle konuşmaya başlamak, konuşma eylemini başlatmak hem cesaret hem de samimiyet göstergesi değil midir? Durakta, peronda başlayan bu samimiyet göstergesi yolculuk esnasında daha da kuvvetlendirilmezse yolcuğun saatler süren o serüveni nasıl da biter? Memleket, okul, iş hayatı diye başlayan konuşmalar yerini tavsiyelere bırakır: “Evladım okuyun okuyun! Bizim zamanınızdayken şartlar çok zordu.” İçtenlikle, sevecenlikle, dostane başlangıçlar yapılır.  Başlangıcın sağlam bir şekilde devam etmesini sağlayan ise muhatabındır. Ya konuşmasının devam etmesini sabırsızlıkla bekler ya da nerden de oturdu bu geveze yanıma diye pişmanlıklar yaşar. Muhatabımız konuşmayı istemezse biz de başlangıçla kalakalırız. Memleket neresi sorusuyla başlayan meraklı sorgulama aile, tercihler, zevkler konusuna kadar ulaşır. Bir de bakmışız ki koltuk arkadaşımızla derin bir siyaset konuşmasına dalmışız. 15 saat süren yolculuk süremizin vaktini kısaltmışız böylece biz ve yol arkadaşımız. Konuşulmadık konu bırakılmamıştır ama yolculuk bittiğinde yol arkadaşımızın ismini bilmiyoruzdur. Ayrılırken telefon numaralarımızı almak aklımıza bile gelmemiştir bir daha görüşmek üzere.

İşte konuşmaların samimiyeti de burada gizli değil midir?  Saatler süren yolculuğun ardından geriye kalan sadece tatlı, renkli ve hoş sohbettir ismini bile öğrenemediğimiz yol arkadaşımızla.

Bazen bu manzaralara inat başka tablolarla karşı karşıya kalmak da mümkündür ya. Kimisi için yanına gelecek koltuk arkadaşı ta geceden rüyasına girer. Korkuyla bekler çünkü yol arkadaşını. Bir sürü planlar yapılır yola çıkmadan.  Sağ tarafıma dönüp hiç diğer tarafıma denmeyeceğim, bana bir ikramda bulunursa nazikçe reddedip önüme döneceğim diye telkinlerde bulunulur otobüse binmeden. Peki, nedendir bu kendini telkin etmeler? Kendinle terapi yapmanı gerektiren bu çaba bir merhaba sözcüğünü duymamak için mi? Kimi otobüs koltuk arkadaşının kim olduğunu merak edip durur. Ama sanmayın ki bu merakı konuşmayı sabırsızlıkla beklediği içindir. Acaba yaşlı mı genç mi çok mu konuşur az mı? Aman beni rahatsız etmesinde diye düşüncelere dalınır. Keşke sadece düşüncelere dalınmakla kalınsa! Beklenen yol arkadaşın koltuğa doğru yöneldiğini görünce hemen tedbirler alınmaya başlanır. Cam tarafına dönülür, gözler kapatılır uyuma moduna geçilir. Yol arkadaşınızın hayırlı yolculuklar demesine bile fırsat vermeden yol boyu uyuma numarasına devam etme çabasına girilir. Kimi sırf bu konuşmalardan uzak olmak için boş koltukla seyahat etmeyi tercih eder ve yol arkadaşı için ayrılan koltuğu kendi satın alır.  Bazen de konuşmamak, konuşulanları duymamak için kulaklar mp3 kulaklıkları ile tıkanır.  Aman yanımdaki bana bir şey sormasın diyedir tüm bu çabalamalar. Sessizliğin hazzını çıkarmak için yanındakinin yüzüne bile bakmayana ne demeli. Yanındakini bu sessizliğe ortak etmemek amacıyla başını camdan hiç çevirmemek için uğraşmak da bunun çabası.

Evet, şimdi soruyorum sizlere hangi korkuyla yaşıyoruz? Yolculuk sorusu ile mi yolculuk korkusu ile mi? Her iki korkuya da o kadar mahkum olmuşuz ki mahkumluğumuzun bile farkında değiliz. Meğer yol boyu yalnız kalmaya ne kadar hasret kalmışız…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s