Mavi gökyüzünde renk cümbüşü

Yemyeşil bir alan, güzel bir güneş ve orta şiddette esen bir rüzgâr bir araya gelince tek eksik uçurtmanın katılımı ile gökyüzü rengârenk bir şenliğe dönüşür. Bahar ve yaz aylarıgeldiği vakit gökyüzü farklı bir kıyafete bürünür… Sarı, mor, yeşil, kırmızı renkler birer birer yükseliverir gökyüzüne. Gökyüzü, heyecan ve meraklı bakışlarla bırakılan denizyıldızlı,ejderhalı, balıklı yüzlerce uçurtma ile dolar. Kimisi babasına selamını uçurur, kimi uçurtmanın sunduğu özgürlük duygusu ile “ben özgürüm” diye salıverir kendi yaptığı uçurtmayıgökyüzüne. Bulutlara en çok yaklaşan uçurtmanın sahibi, kendini gökyüzündeymiş gibi hisseder. Çocukluğumun en güzel anlarında yaşadığımız mutluluktu uçurtma. Bilgisayarınolmadığı, cep telefonunun icat edilmediği yıllarda rüzgârlı tepeler okuldan sonra ve hafta sonları dolup taşardı… Şimdi tüm uçurtmaları bir müzede görmek mümkün.

Ayfer MALLI

Kırlarda gökyüzünde salınan uçurtmaya kimse hayır diyemez. Bahar mevsimi geldiği vakit baharla özdeşleşen uçurtmalarda gökyüzünde yerlerini almaya başlar. Çeşit çeşit, renk renk, desen desen binlerce uçurtma salınıverir gökyüzünde. Piknik alanları, parklar, top sahaları ve deniz kenarları uçurtmalar ile şenlenir. Baharın süsü, babaoğul ilişkisinin en doyumsuz oyuncağıdır uçurtmalar. Küçük büyük herkesin gözdesidir uçurtma.

Şimdi çocukların cep telefonları, bilgisayar oyunları var ama ellerini kesen ipe bağlı uçurtmaları yok. Acaba bu oyunlarda uçurtma yapmak için gerekli olan çıtayı seçmek, ipi ve kâğıdı bulmak kadar onları heyecanlandırıyor mu? Şimdiki oyunların en büyük eksiği ruhlarının olmaması, oynayanın kendisinden bir şeyler katamaması.

 

Sokak oyunları kültürü içinde uçurtmanın ayrı bir yeri vardır, çünkü uçurtma canlı oyuncak olarak algılanır. Üç çıtanın çakılarak kâğıtla kaplanması ile elde edilen oyuncağın, istediğiniz halde ulaşamadığınız bulutların ardına kadar gitmesi sizi de havalandırır ve onunla birlikte sizde bulutlarla kucaklaşırsınız.

Gökyüzü edebiyatı

El becerisini geliştirici, katılımcı, paylaşımcı, eğlenceli, hayal dünyasını geliştirici sonuçların elde edilmesini sağlayan her biri birbirinden farklı elma, armut, yıldızlı, küpeli uçurtmalar gökyüzüne salıverilen birer sanattır. Gökyüzünün edebiyatıdır onlar.

 Uçurtma kültürünü yaşatmak, yaygınlaştırmak ve öğretmek amacıyla kurulan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Türkiye’deki ilk ve tek resmi uçurtma kurumu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. 1980 yılında uçurtmanın renkli dünyasına yolculuğu ile başladmış Mehmet Naci Aköz’ün uçurtma serüveni. Aköz, “1980’in sizin için önemi nedir bilmem ama benimiçin önemli bir yıl. Çünkü ilk kez 1980 yılında uçurtma yapmaya başladım. 30 yıldır uçurtma aşkı beni öyle bir sardı ki, inanın bazen ben bile, bu iş nereye kadar sorusunu soruyorum. Ancak yaptığım işten de müthiş keyif alıyorum” diye konuştu. Uçurtmanın hayatında iki ayrı önemi olduğunu ifade eden Aköz, “Birincisi çocukluğumun geçtiği Üsküdar’ın tepeleri… 1965’lerde uçurtma ile ilk kez tanıştım. İkincisi ise profesyonel uçurtmacılık hayatım diye adlandırabileceğim 1980’lerde başlayan süreç” dedi. 1980’lerde para kazanmak için uçurtma yapıp kırtasiye ve oyuncakçılara satmaya başladığını dile getiren Aköz, 1997’de kurduğu ve başkanı olduğu Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi ‘nin düzenlediği etkinlik, yarışma, festival ve atölye çalışmalarıyla unutulmaya yüz tutmuş uçurtma kültürünü yaşatmaya çalışıyor. Müzede Aköz’ün farklı ülkelerden getirdiği rengârenk uçurtmalar yer alıyor. Ejderha, kartal, ahtapot, gemi, balık şeklinde 600 u ç u r t m a bulunuyor m ü z e d e . Müzede e l m a , armut, y ı ldızlı, s a kallı, küpeli, şeytan denilen on binlerce çeşit uçurtma var. Aköz, “Torunlarım var, dedeyim ama uçurtma uçurmak için hala çok gencim. Bu yüzden müzede 16 ülkeden topladığım koleksiyonu hızla artırmaya çalışıyorum” diyor.

Toplamda beş yüze yakın parçanınsergilendiği müzede başta Japonya,Endonezya, Hindistan, Çin, Amerika olmak üzere pek çok ülkenin uçurtma kültüründen çeşitli ürünlerin yer aldı ğını belirten Aköz, “Müzemizde uçurtmalar, uçurtma katalogları, süreli yayınlar, fotoğraflat, uçurtma malzemelerinden ürünler, bulunuyor” dedi. Aköz, müzede bunların dışında uçurtma şiirleri katalogu, T ü r k i y e ’ d e çıkmış uçurtma hikâye ve boyama kitapları, çeşitli broşürler, farklı ülkelerde yapılan uçurtma organizasyonlarının afişleri olduğunu vurguladı.

“Nasıl keyif almayayım ki!”

Yaptığı işten çok keyif aldığının altını çizen Aköz, “ Nasıl keyif almayayım ki! 30 yılda sokak arasındaki uçurtmayı ülkemin gündemine oturtmak, binlerce değil, yüz binlerce çocuğun mutluluğuna bir şekilde ortak olmak katkıda bulunmak ayrı bir sevinç kaynağı” diye konuştu. Aköz, “Ülkemizdeki uçurtma kültürünün yeniden yaşatılması, daha çok tanınırhale gelmesi ve yaygınlaştırılarak günümüz çocuklarının da bu müthiş güzel ve faydalı oyuncağı fark etmelerini sağlamak gerçekten mutluluk verici diye konuştu. Bu amaçla birlik, kulüp, dernek, uluslararası temsilcilikler ve müze kurmanın gurur verici olduğunu söyleyen Aköz, sözlerine şöyle devam etti:

“Uçurtma kültürünün yaşatılması için uçurtma atölyeleri kurup binlerce çocuğa eğitim vermek. Müfredata sokarak okullarda da uçurtma derslerini  başlatmak. Ta üniversitelere kadar uçurtma kültürünün konferanslarını vermek. Ülkemizde uçurtma şenliklerinin alt zeminini oluşturup her yerde ve herkesin baharı “uçurtma etkinliği olmadan geçirmemeliyiz” demesini

sağlamak. Kurucu başkanlığını sürdürdüğüm dernekte birbirinden değerli farklı iş kollarında uçurtmacı dostlarımla birlikte bu işi yürütmek, yol almak anlatılmaz bir duygu.” Sokak oyunları kültürü içinde kendisine yer bulan uçurtmayı genellikle erkek çocukların ağabeyleri veya babaları ile birlikte yaptıkları bir oyuncak olarak algıladıklarını dile getiren Aköz, “Uçurtma, sadece erkek çocukların değil kız çocuklarında çok sevdiği ve babaları hatta anneleri ile oldukça eğlenceli bir şekilde yapılabilecek bir oyuncaktır” dedi. Ayrıca Aköz, “Uçurtma ülkemizde çocuk oyuncağı olarak algılansa da büyüeklerin de gözdesidir. Ancak, büyükler tek başına uçurtma uçurmaya utandıklarından küçük çocukların uçurtmasının ipinden tutarak bu hevesi gidermeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Gökyüzünde rengârenk şenlik

Uçurtmanın sadece bahar oyuncağı olarak algılanmasını eleştiren Aköz, “Uçurtma yılın 365 beş günü yapılabilir ve uçurabilir. Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos kısmen de Eylül, Ekim ayları uçurtma için uygun hava şartlarının olduğu aylardır” diye konuştu. Uçurtma uçurmak için en uygun yer ve hava şartlarının nasıl olması gerektiğini ise Aköz şöyle açıkladı: Uçurmanın sağlıklı bir şekilde havalanabilmesi için yağmurlu, karlı ve çok soğuk olmayan havalar tercih edilmeli.Türbülans oluşturmayan, düz esen orta ve orta şiddetin üzerindeki rüzgârlarda; cadde kenarı, elektrik telleri, sık ağaçları olmayan alanlarda uçurtmalar gökyüzüne bırakılmalıdır. Tüm koşullar sağlandığında gökyüzü uçurtmaların dans ettiği bir şenlik haline geliyor”. Aköz, Uçurtma yapımıyla uğraşmanın kendisine neler hissettirdiği sorusuna şöyle cevap verdi: “Uçurtma yapmak, uçurtma eğitmenliği yapmak, uçurtma ile uğraşmak, uçurtma festivalleri organize etmek, uçurtma ile ilgili farklı ülkelere gidip yarışmak veya pek çok ülkeden ünlü yarışmacıları getirip ülke insanımla onların uçurtma kültürlerini tanıştırmak çok güzel bir duygu, ama çok…” İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün aldığı karar sonucunda okullarda uçurtma dersi verdiğini söyleyen Aköz, ayrıca mahkûmlara da uçurtma dersi verdiğini belirtti. Aköz, “Uçurtma atölyesi çalışmaları yapıyoruz. Malzemesini getirenlerin hiçbir ücret ödemeden katıldıkları uçurtma atölyesi çalışmasında sadece uçurtma yapımını değil, aynı zamanda uçurtmayı nasıl ve nerelerde uçuracağını da öğrenme imkânı sağlıyoruz” dedi.

 

 

 

Reklamlar

2 thoughts on “Mavi gökyüzünde renk cümbüşü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s