Bunları yapıyorsak korkmayın!

Son kez yaptığımız Basının Güncel Sorunları dersinin bu haftaki konuğu, Akşam Gazetesi Haber Müdürü Ersin Bal oldu.  Bal, samimi ve iyi temennilerle tecrübelerini bizlerle paylaştı.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden inşaat sektöründe çalışarak mezun olduğunu ifade eden Bal’ın meslek hayatında ulaştığı nokta ve meslek başarısı… Bu başarı ile  gazeteciliğe inşaat sektöründe çalışarak başlanabileceğini  de gösterdi. Gazetecilik, bu işe  gönül vermek, yapmak istemekle doğru orantılı demek ki dedirtti bana.

“Gazetecilik 24 saat nefes almaktır”

“24 saat nefes almak!”. ” 24 saat nefes alarak yaşamak!”.  “Gazetecilik 24 saat çalışmaktır”. Gazeteciliğin saati olmadığını bu tanımlamalarla yapan Bal, mesleğin bir yaşam tarzı olması gerektiğini vurguladı bence. Ben de 24 soluklayacağım gazetecilik  hayatım olsun istiyorum bir an önce.

Adım adım Gazetecilik

Haberin mutfağının İstanbul olduğunu söyleyen Bal, heberin doğduğu ve geliştiği yerin Ankara olduğunu ifade ederek Ankara Bürosundaki işleyişi adım adım anlattı.  Sabah topantılarının önemini vurguladı.

Özel haberim varsa, ÖZELİM!

Bal, özel habercilikle nasıl öne çıkılabileceğinin örneklerine yer verdi. Fikri takibin de önemine dikkat çekti. Bal’ın anlatımlarından sonra fikri takip ve özel haberler benim altın kuralım oldu.  Önümde hazır duran haberi cımbızla çekip alabilmeyi becermek için   sadece etrafa, olaylara haberci gözüyle bakmam gerektiğinin tekrarını yapmak benim içn gazetecilik mesleğinin püf noktasını sağlamasını yapmaktı.

Etik, etik, etik

Bal, iş etiğinden asla vazgeçmemek gerektiğinin önemini hassasiyetle anlattı. Bal, “Asla ayakları yere basmayan, belgelemediğiniz hiçbir haberi sunmayın” diyerek imza atılan haberin yükümlülüğünü taşamanın hassasiyetlerini bizimle paylaştı. Bal, “Onurunuzu kaybetmeniz işinizi kaybetmenizden çok daha önemli” diyerek meslek etiğinin ince nüanslarının çok mühim olduğunu vurguladı. Tüm arkdaşalarıma en güzel dileğim: Etik korkusu  yaşayacak  bir haberimiz olmasın! Ne olursa olsun asla onur ve meslek etiğinden hiçbi zaman taviz yok! 

Alanla özdeşleşmek tehlikeli

Tek bir konuya, alana konuşlanmak muhabirlik için ciddi rahatsızlıkmış. Halbuki hep ‘alanımda en iyi muhabir olacağım’ deriz. Alanında iyi muhabir olmnanın sadece kendi alanımıza konuşlanmakla  mümkün olmayacağını anladım. Bal’ın  “Kendi alanıyla özdeşleşen muhabir olmaktan sakının” sözüni dinleyerek “baktığım alanla özdeşleşen bir muhabir yaşamım olmamalı” sözünü verdim.

“Gazetecilik ofsayt kabul etmez!”

“Gazeteci getirdiği haberi güvenerek getirmelidir” diyen Bal, imzanın önemimini yineledi. Anlattığı ilginç ve komik haberlerle de bütüm nedyayı bir ay önceden atlatmanın mümkün ama mümkün olmaması gerektiğini ifade etti. Bal, “Gazetecilikte yanlışa, ofsayta asla yer yok” dedi.Anladım ki, gazetecilik tehlikeli hamleleri ve kural dışı hareketleri asla kabul etmiyor. İhlali halinde  kırmızı kartla karşı karşıya kalmak söz konusu…

Eşşek tanıklığından haber yapılmaz demeyin!

Bal, Türkiye’nin rengarenk haberlerle dolu bir ülke olduğunu belirterek  yazdığı bir haberini bizlerle paylaştı. Olay o kadar ilginçti ki olayda  eşşeğin tanıklığı katili ele veriyor. Ben de bu haber karşısında “Eşşek tanıklığından da haber yapılmaz demem artık” dedim.

“İnsanlık suçuna prim yok!”

Ne kadar tarafsızlık?, Ülke çıkarları mı, gazetecilik mi? sorularını bizlere yönelten Bal, “İnsanlık suçuna asla prim yok. “Altına imzasını attığımız haberin hukuki sorumluluğunu verebiliyorsak korkumuz olmasın” diyerek mesleğin hassaiyetlerini bizlere anlattı.

Uzun soluklu olmak

Bal’ın başarılarını dinledikten sonra ben de onun gibi en uzun soluklu olacağım gazeteyi bulmak istiyorum. Ayda 5-6, hatta daha fazla manşetten haber verebilmek, arşivlerde ismim yer alsın istiyorum. Bir otobüs biletinden 10 tane haber yazmak marifetine erişmek istiyorum. Tüm bunların onurlu olmaktan asla vazgeçmemekle birlikte olacağını düşünmek mutlulık verici.

“Ne zaman bir gazeteninn kapısını çalmak isterseniz bu çalına kapı ben olabilirim” diyerek bizlere kapısını açan  bulanan Sayın Bal’a  teşekrüler.

Bir dönem boyunca birbirinden değerli konuklar ile bize farklı deneyim, tecrübe, bilgiler kazandıran Sayın Utku Çakırözer’e sonsuz teşekkürler…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s