Şiddete “Alo Gelincik Hattı”

Ankara Barosu, şiddete maruz kalan kadınların ve çocukların hakkını savunmak için ‘Gelincik Projesi’ni hayata geçirdi. Şiddet gören, saldırıya uğrayan kadın ve çocuklar artık “Alo Gelincik Hattı”nı arayıp 7 gün 24 saat destek alabiliyor. Ankara Barosu Gelincik Hattı şiddete uğrayan kadın ve çocuklara bir telefon kadar yakın. Şiddet gören kadın ve çocuklar 444 43 06 numaralı “Gelincik Hattını” arayarak yardım alabilecek.

Ayfer MALLI

‘Siz neredeyseniz oraya gelelim. Karakola, savcıya beraber gidelim. Size şiddet uygulayanları, adalete teslim edelim. Çünkü şiddet kader değildir. Çünkü sizin haklarınız var. Çünkü yalnız değilsiniz. Artık yanınızda Ankara Barosu’nun desteği, ‘Gelincik Projesi’nin gücü var’ çağrısıyla Ankara Barosu, şiddet gören kadınlara ve çocuklara ‘Gelincik Projesi’ ile el uzattı. Ankara Barosu, itilen, dövülen, ezilen, tecavüz edilen, psikolojik ve sosyolojik şiddete uğrayan tüm kadın ve çocuklara destek amacıyla ‘Gelincik Projesi’ni başlattı. Projeye göre Ankara Barosu avukatları şiddete maruz kalan kadın ve çocukların avukatlığını yapacak, onlara psikolojik destek sağlayacak. Projeyle, şiddet mağduru kadın ve çocukların meslek sahibi yapılması da hedefleniyor. Artık şiddet gören kadın ve çocukların yanında Anakara Barosu’nun desteği ve ‘Gelincik Projesi’nin gücü var. Projeye göre şiddet gören kadınlar 444 43 06 numaralı ‘Gelincik Hattını’ arayarak yardım alabilecek.

Uzun soluklu bir proje

Ankara Barosu Basın Danışmanı Özge Tatar, Ankara Barosu’nun şiddet mağduru kadın ve çocuklara her türlü hukuki yardımdan psikolojik desteğe, barınmadan meslek edindirmeye kadar uzanan bir süreci kapsayan uzun soluklu bir projeyi hayata geçirdiğini şöyle anlattı:

“ ‘Gelincik Projesi’nin hedefi, şiddete maruz kalan, kendini çaresiz hisseden, nereye nasıl başvurması gerektiğini bilmeyen ya da tek başına buna cesaret edemeyen kadınların ve çocukların yanında yer alarak, yaşamış oldukları şiddeti geride bırakmalarını sağlamak ve kendi ayakları üzerinde güvenle durabilmelerine yardımcı olabilmek”.

2 Nisan 2011 tarihinde tanıtımı yapılan projenin daha çok yeni olduğunu söyleyen Tatar,  Ankara Barosu olarak yola çıktıkları projeye katkıda bulunanları şöyle sıraladı:

“ Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı, Ankara Valiliği, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi, Mamak Belediyesi, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Türk Eğitim Derneği, Mobbing ile Mücadele Derneği, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu, HRS Ankara Kadın Hastalıkları- Doğum Hastanesi.”

 Tek başına üstünden gelinebilecek bir proje olmadığını ifade eden Tatar, “Sığınma evlerinin maddi ve manevi anlamda birçok desteği var. Açılmaz dediğimiz kapılar bir bir açılmaya başladı. Çok kısa sürede geri dönüşler oldu” diye konuştu.

Türkiye’nin gelincik çiçeklerini düşünen birileri var!

 Tatar, ‘Gelincik Projesi’nin kadın ve çocuğa yönelik ilk kapsamlı proje olduğunu ifade etti. ‘Alo Gelincik Hattı’na şimdiye kadar bin 200 çağrı aldıklarını dile getiren Tatar, 30’un üzerinde vakaya müdahale edildiğini, altı kadının çocuklarıyla birlikte sığınma evine yerleştirildiğini söyledi. “Proje amacına ulaşıyor, bir farkındalık var. Talep çok ama talep fazlalığı yüzümüzü güldürmüyor” diyen Tatar, şiddetin hiç olmamasını yüzlerini güldüreceğini belirtiyor. Gelen çağrılar arasında hiç çocuk olmadığını üzülerek ifade eden Tatar, “Çocukların o bilince ulaşıp araması zamanla olur. Projemiz daha çok yeni” dedi.

Gelincik Merkezi’nde kimler görev alıyor?

“444 43 06 numaralı telefondan ulaşılabilecek Gelincik Hattı, haftanın 7 günü 24 sat hizmet veriyor” diyen Tatar, merkezde uzman bir avukatın her zaman hazır bulunduğunun altını çizdi. Çağrıya cevap veren avukatla maruz kalınan ya da tanık olunan şiddet olayını rahatlıkla paylaşılabileceğini vurgulayan Tatar, sözlerine şöyle devam etti:

“ Merkezde görev alan tüm avukatlar, kadın ve çocuk hakları konusunda uzun süre çalışmış, hukuki süreçler konusunda ayrıntılı bilgi ve donanıma sahip, sosyal ve psikolojik iletişim teknikeri konusunda eğitim almış ve her türlü soruna yanıt verebilecek uzmanlardan oluşuyor”.

Tercih bayan avukat

Merkezde daha çok bayan avukatlara yer verildiğini dile getiren Tatar, “ Şiddet gören kadın olduğu için kadının halinden en iyi kadın anlar diyerek tercihimizi kadın avukatlardan yana kullanıyoruz” dedi.

Merkezi aradıktan sonraki süreci Tatar şöyle anlattı:

Gelen çağrılara “merkeze siz gelebilir misiniz biz mi gelip sizi alalım?” diye soruyoruz. Kimi “gelip alın ama evimden almayın ben karakola gideyim oradan alın” diyor. Kimi, evden alınmayı kabul ediyor. Telefonla yapılan görüşme sonrasında merkeze kendi imkânlarıyla gelinemiyorsa içinde mutlaka kadın bir görevlinin bulunduğu aracımızla çağrıda bulunanları bulundukları yerden alarak Ankara Bürosu Gelincik Merkezi’ne getiriyoruz.” Merkezde avukatla yapılan görüşmeler sonucunda Adli Tıp Kurumu’ndan rapor alınması gerekiyorsa rapor alınmasının sağlandığını anlatan Tatar, şikayetçi olunması durumunda da Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunarak hukuki süreçlerin başlatıldığını söyledi. Tatar, Tüm  işlemlerin hepsinin çağrıda bulunanların rızasıyla gerçekleştiğinin altını çizdi.

Eve dönüş tehlikesine çare

Eve dönmek isteyemeyenlere, kalacak yeri olmayanlara Ankara Valiliği, SHÇEK Genel Müdürlüğü, Çankaya, Yenimahalle ve Mamak Belediyeleri’nin kadın sığınma evlerine yerleştirilmesi konusunda gerekli girişimlerin yapıldığını anlatan Tatar, “İhtiyaç halinde sığınma evlerine çocukları ile birlikte kalabilirler” dedi.

Meslek edinme fırsatı

Hukuki süreç devam ederken yaşamlarını sürdürmek için mesleği olmayanlara proje destekçisi belediyelerde uygun bir meslek edindirme kursuna devam etme imkanını da sağlanacağını belirten Tatar, “Böylece iş bulmalarına da yardımcı olunacak” diye konuştu.

Ankara odaklı projeyi tüm Türkiye’ye yayma hedeflerinin bulunduğunu bildiren Tatar, “Çeşitli illerden aranıyoruz. Gelen çağrılara çok müdahale edemiyoruz ama vali ile emniyetle irtibata geçerek onlara yardımlarda bulunabiliyoruz” dedi.

Eğitim şiddete mani değil

Şiddete maruz kalanlar arasında eğitimli insanlar var mı? Sorusunu Tatar şöyle yanıtladı:

Ne yazık ki şiddet eğitim düzeyiyle bağlantılı değil. Çok ünlü bir tiyatro sanatçısı bile bizi arayarak destek istedi.”

Projenin gönüllüleri

 Tatar, “Gelincik Elçisi Müjde Ar, yollarca ‘Kakılmış’ tiplemesiyle şiddet mağduru kadınların sembolü haline gelen Yasemin Yalçın, ‘Gelincik Projesi’ için bir beste hazırlayan pop müzik sanatçısı Ege de projemin gönüllü destekçilerinden” diyerek sanatçıların projeye olan desteklerini anlattı.

Tatar, “Projenin sadece tanıtımla bitmiyor. Müjde Ar Ankara’da semt sem dolaşacak. Ankaralıları şiddet konusunda bildiri ve söyleşiler ile bilgilendirecek” şeklinde konuştu.

Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nun üç yıl ardan sonra perdelerini Gelincik Projesi için açtığını vurgulayan Tatar, “ Gazanfer Özcan Tiyatrosu, ‘Gelincik Projesi’ne, Dario Fo’nun ‘Kadın Oyunları’nı sahneleyerek destek verdi” dedi.

Tatar, projenin isminin neden ‘gelincik’ olduğunu şöyle anlattı:

“Gelincik Projesi’nin ismi, en sert rüzgârda bile direnen, ancak sert bir dokunuşta nazik bedenini toprağa bırakan ‘gelincik’ çiçeğinden esinlenerek konuldu. Gelincik, kendi başına her yerde açabiliyor. Fırtınalara rağmen ayakta kalabilmeyi başarıyor. Gelincik, ne zaman koparırsanız o zaman solar. Kadınlarımız ve çocuklarımız ne zaman hoyrat bir el tarafından şiddete maruz kalsın işte o zaman gelincik çiçeği gibi soluyorlar. Bu yüzden kadınlar ve çocuklar da birer gelincik çiçeği gibidir aslında”.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s