Siyasette genç adaylara yer yok!

 

 

 

 

Her hafta bir üniversiteyi ağırlıyoruz

Sayfamızı Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle hazırladık

KAMPÜSTEKİLERE SEÇİMİ SORDUK
Genç Türkiye’yi bu hafta Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyle hazırladık. Ankara Haber Merkezinde haber toplantısı yaptık ve gündemi değerlendirdik. Gazi Üniversitesinin “Gazite” ve “Genç Haber” gazetelerinin genç muhabirleri Murat Saltan, Aykut Döşemecioğlu, Erman Tekdemir, Mehmet Can Toptaş, Ayfer Mallı, Şeyma Bay, Gülsün Okumuş, Niyazi Uran, Fadime Karaaslan, Kenan Adem Kızılağıl, Melike Kısa, Meltem Türker, Gülbengi Şimşek ve Aykut Yılmaz, seçime hazırlanan Türkiye’de gençliğin nabzını tuttu. İletişim fakültesi hocalarından Uzman Hülya Aydoğan ile Ankara muhabirlerimizden Gökhan Kaya da toplantımıza fikirleriyle renk kattı.

ARKA SIRADAKİLER
Gençlere yer yok!

30 yaş altı grup ilk defa aday listelerine girdi. Ama bunları yine Meclis’te göremeyeceğiz. Çünkü…

Gençler sonunda aday listelerine girmeyi başardı. AK Parti ve CHP 24, MHP de 12 kişiyi 30 yaş altı gruptan aday gösterdi. Ancak ön sıralarda bulunmak, aday listelerine girmekten daha önemli. Önümüzdeki seçimlerde bu gruptan Meclis’e girecek aday sayısı neredeyse yok denecek kadar az. Çünkü genç adaylar listelerin ancak sonunda yer bulabildi. Bu durum Coen Kardeşlerin 2007 Oscar ödülünü kazanan “No Country for Old Man” (İhtiyarlara Yer Yok) filmini akıllara getirdi. Filmde ihtiyarlara yer yoktu. Anlaşılan Meclis’te de yine gençlere yer yok.
Mesela, AK Parti’nin 26 yaşındaki adayları Ahmet Yıldız İstanbul’da 23. sırada; Rahmi Türk, Konya’da en son sırada yer aldı. 27 yaşındaki Ayşe Hocaoğlu Bursa 17. sıraya; Ali Rıza Abdik, İstanbul 27. sıraya konuldu. CHP’de de Emre Doğan (28) Ankara 7. sırada, Engin Balım (29), Ankara 15. sırada, Cenk Küpeli (26), Ankara son sırada, Tuba Aydın (28), Kocaeli 5. sırada aday gösterildi.
MHP’de ise Doğuş Şimşek (28) Edirne 3. sırada; Hilal Elmas (26) Kocaeli 4. sırada, Cihan Kahveci (27) İstanbul 9. sırada, Neslihan Uzun (28) Adana 13 sırada yer bulabildi.
İhtimal hesaplarına göre bu adaylardan çok büyük bir kısmı partilerin listelerinden öteye geçemeyecek. Meclis de yine eskisi gibi ‘kurtlara’ kalacak.

Her türlü denklemi çözerim ama siyaseti aklım almıyor

145 PARTİ VARMIŞ!
12 Hazirana 56 gün kala, kampüste bir seçim yoklaması yaptık. Anlaşılan gençler adayları değil sadece oy vereceği partiyi biliyor. Bazıları seçimde 145 partinin yarışacağını söyleyecek kadar siyasete Fransız!

KALEM OYNAMIYOR
Kimisinin gündeminde sadece seçim dönemine denk gelen sınavlar var. Kimisi de seçimin temmuz ayında yapılacağını zannediyor. Üç bilinmeyenli denklemleri rahatlıkla çözen öğrenci, siyasete karşı kalem oynatamıyor.

> Ajans Gazi İletişim (AGİ)

Genel seçim yaklaşıyor… Partiler seçim atmosferi içerisine çoktan girdiler bile. Siyasiler bu telaşı yaşarken acaba öğrenciler seçime ne kadar ilgili ve adaylardan ne kadar haberdar diye düşündük ve genç arkadaşlarımızın bu konudaki görüşlerini aldık. Genel seçimlere 56 gün kala yaptığımız araştırmada seçimlerle ilgili birkaç genel soruyu farklı üniversitelerin farklı bölümlerinde okuyan öğrencilere ve lise son sınıf öğrencilerine sorduk. Sonuçta, öğrencilerin seçim hakkında ilgisiz olduğu somut bilgisine ulaştık. Ankara’da yaşayan üniversite öğrencilerinin çoğu seçimlere kaç siyasi partinin katılacağını, milletvekili adaylarını ve siyasi partilerin oy pusulasındaki sıralamaları bilmiyor.

SEÇİM TEMMUZDA MI?
Öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun seçmen listelerinin açıklandığından haberi yok. Bu bilinmeyenlerin içinde en ilginç olanı ise bazı öğrencilerin seçim tarihini Temmuz olarak bilmesi. Öğrencilerin üzerinde hemfikir olamadığı sorumuz ise ‘Seçime kaç parti katılacak’ oldu. Kimisi seçime kaç partinin katılacağını hiç bilmediğini söylerken, kimisi ‘1-2’ cevabını verdi. Kimisi de “145” diyecek kadar siyasete uzak olduğunu gösterdi.

En çok tanınanlar
Hangi partiye oy vereceğine karar vermiş olanlar, “Partinizin milletvekili adaylarından bildiğiniz isimler var mı?” sorusuna cevap veremedi. En çok bilinen milletvekili adayları ise gündemde en çok yer alanlar oldu. “Milletvekili adaylarından bildikleriniz var mı?” sorusuna “Süheyl Batum, Kemal Kılıçdaroğlu, Hakan Şükür, Naci Bostancı, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal, Oktay Ekşi, Tanju Çolak, İbrahim Tatlıses” cevaplarını aldık. Seçime girecek partilerin oy pusulasındaki sıralamasında ise öğrenciler tarafından en çok bilinen AK Parti, CHP ve MHP.

SEÇİMLER OUT SINAVLAR IN
Öğrenciler seçimlere değil sınavlara odaklanmış vaziyette. Tek amaç, sınav haftasını atlatmak. Bu yüzden birçoğu siyasete olan ilgisizliklerini sınavlara bağlıyor. Anlaşılan o ki öğrencilerde bahane çok! Seçim, oy pusulası, seçmen listesi, aday adayları, milletvekillerinin sayısı liseliler tarafından çok yabancı kavramlar olarak karşılanıyor. Gençlerin siyasete bu kadar yabancı kalması seçim listelerinde yer bulamamalarından mı yoksa siyasetin uygulanış biçiminden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz… Bildiğimiz bir şey var. O da gençlerin siyasetçiye, siyasetçinin de gençlere uzak durduğu…

Reklamlar

3 thoughts on “Siyasette genç adaylara yer yok!

  1. Galiba yazı eski gönderim yeni olmuş 🙂
    Yanılmıyorsam Ak Parti bir tanesi 30 yaş alt sınırı var. Konu çok güzel eğer yanılmıyorsam yazı eski yani keşke seçimden önce gönderseydin. Ayrıca bence siyasetin içinde en fazla gencler bulunuyor kısa bir örnek bir sınıftan en hararetli tartışan kim var ben ile bedirhan 🙂 tabiki bu benim düşüncelerim 🙂

  2. yeni yeni konular var tartışılacak misafirlerini gönderdikten sonra beklerim…
    mekan,keçiören akvaryum yanı..
    günü ve saati daha sonra belirtilecek…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s