Evvel Zaman İçinde

Bir varmış, bir yokmuş diye başlıyorum. Çünkü bir vardı, bir de yok…

 Tek katlı, pembe panjurlu, kiremitleri yeşil, yemyeşil, etrafı tahtadan çitlerle çevrili, şirin mi şrin tatlı mı tatlı bir terapi merkezi…  Bahçesinden içeriye adım atıldığında tüm  vesveseleri, telaşları, ocaktaki yemeği, akşam gidilecek resepsiyonu, ertesi gün girilecek sınavı, ceketine uygun kravat bulamanın verdiği çirkin yüz ifadesini, bir türlü söz dinlemeyen kızı için neler yapmak gerekir diye kara kara düşünceleri, eyvahları, amanları, ofları, panikleri, çok derdim var çok…  sözcüklerini unutabilecek bir terapi merkezi… Suskunlukla anlaşmanın adresi olacaktı benim merkezim. Benim evim olacaktı merkezim. Hastalarım, evime gelen ziyaretçilerim, ben ise ev sahibi olacaktım. Bahçe kapısından içeriye girildiğinde iyileştiğini hissedecekti ziyaretçilerim. Artık ekmek almaya giderken, çocuklarını okula bırakıp dönerken, canları çay içmek istediğinde, “Yaşasın artık annemle aramızdaki tüm anlaşmazlıkları çözdüm” sevinçli haberini bir an önce söylemek için koşup gelebileceklerdi bana. Elinde bastonuyla her gün merkeze gelmek için can atan ton ton teyzemin torunu, sarı saçlı, bir türli ele avuca sığmayan sarı saçlı yeşil gözlü küçük Ahmet’in biricik ablası, evden çıkmaya tereddüt eden o toz pembe merkeze  ilk geldiği günden beri  komşu komşu gezen, canı istediğinde patatesli kek yaparak çat kapı çıkıp gelen Zehra teyzemin kızı olacaktım. Psikolıji okuyan torunu için sürekli “O da sen gibi olacak ablası” diyen, benim de “Nerde kaldı benim Huriye teyzem bir gelse de güldürüverse beni ” dediğim ziyaretçilerim olacaktı. Ömer Asaf Çüblaa diyerek koşup gelecekti bahçe kapısından.  “Bak bunlar Çübla’nın ziyaretçileri” diyecekti tıpkı apartman dairesinin merdivenlerden inerken nenesine “Bak bunlar Çübla’nın ayakkabıları derkenki heyecanıyla.

İstanbul’umun denizi süsleyecekti merkezi, martılar geçerken üzerimizden çığlıklarıyla onlar da eşlik edeceklerdi sohbetimize. Onlar da kıskanacaklardı elinde gözlüğüyle bana nasihatlerde bulunan Haşim amcamı. Yalnız kaldığımda kitaplarla konuşmaya başlayacaktım hep arzu ettiğim o sallanan koltuğun üzerinde kitabımı okurken uykuya dalıverecektim… Sahi adı ne olacaktı? Şimdi düşündüm de “Bir Varmışi Bir Yokmuş” çok yakıştı.

Şuan gazeteci adayı olarak yazıyorum geçmişe dönük  hayallerimi. Beni yazmaya sevk eden ise bir öneri. Gittiğim haberde bana geçmişteki hedefim olan psikolog mesleğimi hatırlatan iyi niyetli insan ise önerilmenin sebebi… Her şey iyi niyetle başlayacaktı bende de tıpkı bana geçmiş hedeflerimi hatırlatan iyi niyetli insan gibi.  İyi niyet beraberinde sevecen olmayı, güleryüzlülüğü, hoşgörüyü, anlayışı, sevgiyi, dayanışmayı, kapının önünden geçerken Kübra’yı görmeden ayrılamayı beraberinde getirecekti. Psikolog olacaktı Kübra. Ziyaretçilerin onu, onun ziyaretçilerini çok sevdiği… Ama nasbim gazetecilikteymiş öyle dedi arkadaşım 🙂 Sakin merkzezinde ziyaretçilerinin sıkıntılarını, telaşlarını dinlemeyi düşleyen Kübra elinde fotoğraf makinesi ve ses kayıt cihazıyla Başbakan’ın peşinden koşacakmış meğer. Babannesi ona “Okul bitince neler yapacaksın?” diye sorduğunda “Tayyip nerde ben orda olacağım babanne diyecekmiş” meğer. Yazı yazmayı hep severdi ama artık enformasyonu haber dilinde yazacakmış. Bugünler’de, Starlar’da stajlar yapacakmış…MEĞER ben gazeteci olacakmışım.

MEĞER

Reklamlar

2 thoughts on “Evvel Zaman İçinde

  1. Meğer sen gazeteci olacak gündemin en popülerlerinin peşinden koşacakmışsın.. Meğer sen psikoloji değil Gazetecilik okuyacakmışsın .. Meğer sen Gazi’ye gelip benim hayallerime oratak olacakmışsın … Meğer GAZİ ‘ de biz olmayı öğrenekmişiz …. V e sen böyle mükemmel yazılar yazacakmışsın … Eline sağlık bugün okuduğum En güzel köşe yazısıydı bu.. Umarım yazılarımızı artık sadece birbirimize değil 75 milyonu aşan Milletimize okuturuz ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s