Ankaralılar daha fazla dolmuş istiyor

 Ankara’da yaşıyorsanız,  işe, okula, toplantıya yetişmek için dolmuşları tercih ediyorsanız siz de dolmuşa binememenin talihsizliğini yaşayanlardansınız. Gideceğiniz yere vaktinde yetişme telaşlarınızın arasına bir yenisi daha ekleniyor; dolmuşa binememe telaşı. Bu yüzden uyandığınız vakitten daha erken uyanmaya, daha önce hazırlanmaya, evden daha erken çıkmaya özen gösteriyorsunuz. Şehir içi dolmuşlarda ayakta yolcu yasağı Başkentte bir yıldır uygulanırken, dolmuş yetersizliği, vatandaşları mağdur ediyor. Ankaralı vatandaş daha fazla dolmuş istiyor. Ankaralı, dolmuşa binemediği için gideceği yere geç kalmaktan şikâyetçi.

 Ankara’da her gün binlerce dolmuş bir semtten başka bir semte yolcu taşıyor. Kimi dolmuşla işine yetişmeye çalışırken, kimi de okula gitmek için dolmuşu tercih ediyor. Ama ya dolmuş sizi gideceğiniz yere geç götürüyorsa? İşte o zaman dolmuşa binmek felaketle sonuçlanıyor. Ankara’da dolmuşa binmek de marifet istiyor. Çünkü Başkent Ankara’da bir yıldır dolmuşlara ayakta binmek yasak. Yasağı uygulamayan dolmuş şoförlerine ise para cezası kesiliyor. Bu nedenle de duraklarda kuyruk oluşuyor ve çoğu vatandaş dolmuşa binemiyor. Yasağın getirdiği mağduriyetten yakınan Ankaralı vatandaş, dolmuş sıkıntısına çözüm için daha fazla dolmuşun devreye sokulmasını istiyor.

 Dolmuşlar ayakta yolcu taşımanın cezasını biliyor ve ayakta yolcu almamaya özen gösteriyorlar. Dolmuş geliyor, ama hiç durmadan ilerliyor. Dolmuş şoförü ellerini iki yana açarak ‘alamam dolu’ ifadesinde bulunuyor.  Gelen dolmuşa durması için el kaldıran vatandaş, dolmuş durmayınca sinirleniyor, öfkeleniyor. Dakikalar ilerledikçe geçen dolmuşlardan birine dahi bilemeyen yolcular çaresizce birbirleriyle bu sorunun çözümü için konuşmaya başlıyorlar.  Kimi saatine bakıyor ‘geç kaldım’ diyerek, kimi de hayretler içinde önünde hiç durmadan geçen dolmuşun arkasından bakakalıyor. Bir, iki, üç derken geçen dolmuşların saymaya başlıyor dolmuşa binemeyen vatandaş. Önünden gelip geçen dolmuşların hiçbirine binemeyen bir yolcudan şunları duyuyoruz: “Bu geçen onuncu dolmuş ama biz hala burada bekliyoruz”. İşe, okula, hastaneye, yetişmeye çalışan Ankaralı dolmuşa binememekten şikâyetçi. Gideceği yere ulaşmak için evden gidebileceği saatten daha erken çıkan vatandaşlar yine de gideceği yere geç gitmekten yana dertli.

En çok şikâyet öğrencilerden

Dolmuşa binememekten en çok şikâyet edenler ise öğrenciler. Sınav zamanlarında dolmuş telaşıyla uyanmak onlar için kâbus oluyor. Ya yetişemezsem ya sınava giremezsem diye düşüncelerle meşgul olan öğrenciler sınav dönemlerinde dolmuşa binmek için ayrı bir stres yaşıyorlar.

Vatandaş daha fazla dolmuş istiyor

Emek’ten İncek’e gitmek için dolmuş bekleyen Atlım Üniversitesi öğrencisi Zehra Özmen, sıcakta beklemekten yorulmuş bir halde gelen dolmuşların hiç durmadan devam ettiklerini ifade ederek “Dolmuşların sayısı artırılmalı böylece dakikalarca dolmuş beklemekten herkes kurtulur ” dedi.

Kendi çözümleri var

İşe gitmek için dolmuşları tercik ettiğini söyleyen İsa Tok, “Bazen geçen ama beni almayan dolmuşları saymaya koyuluyorum. Bu almadı, arkasından gelen alacak diye ümit ediyorken bir de bakıyorum on beşinci dolmuş geçiyor ve ben hala bekliyorum. Hiçbiri durmadan yoluna devam ediyor. Dolmuş şoförüne kızamam onlar da haklı burada yolcu alsa ilerde ceza kesilecek. Emniyet görevlileri de haklı insanların canını tehlikeye atmamak için bu ceza uygulamasını getirdi. Bizler de haklıyız bazen yarım saatten daha fazla dolmuş bekliyoruz. Gideceğimiz yere geç kalıyoruz. Dolmuşlar birer birer önümüzde geçiyor ama hepsi dolu geliyor. Dolayısıyla hiçbiri bizi alamıyor. Dolmuşların sayısının artırılması bu sorunu çözecek biz de şoförlerde rahatlayacağız böylece” şeklinde konuştu. Tok, “Her sabah aynı manzarayla karşılaşmak gerçekten bizi çok yoruyor. Artık herkes yeni çözüm önerilerine başvuruyor. Kimi komşusuna rica ediyor, onun özle aracıyla gideceği yere gidiyor, kimisi de beklemekten sıkılıp taksilere yöneliyor” dedi.

“Çözüm yok beklemeye devam”

Üniversite Öğrencisi Dinçer Ünal ise beklemeyi o kadar benimsemiş ki, trafikte herkesin şikâyetçi olduğu bu durumu artık sorun olarak görmüyor. Ünal, dolmuş trafiğine bir çözüm bulunamayacağını kabullenmiş. Ünal,  “Çözüm yok, beklemeye devam” sözleriyle ümitsizliğini dile getiriyor.

Bazen yasak çiğneniyor

Dolmuşlarda ayakta yolcu alma yasağı trafik polislerince sıkı denetlense de, bazı dolmuşçular yasağı delmek için kendi çarelerini üretmiş. Yolcu sayısının yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde yasağı çiğneyen bazı dolmuşçular, dolmuşa binmekte ısrarlı vatandaşı alıyor ancak “İleride trafik polisi var, ben çök deyince çökeceksin” diye de tembihliyor. Minibüsçüler, trafik cezası almamak için böyle bir teknik geliştirmiş Ankara’da. Minibüsçü trafik polisini görünce, ‘Çökün polis var’ diyor ve yolcular hep birden çömeliveriyorlar. Minibüsçülerin bu taktiği hem kendilerinin hem de yolcuların işine yarıyor. Yolcular, “Gideceğimiz yere vaktinde gidelim yeter ki!” diyerek, çömelerek gitmeye de razı olduklarını ifade ediyorlar.

Bir diğer teknik ise trafik polisini geçince yolcu almak

Dolmuşun geldiğini gören yolcular dolmuşa binmek için acele ediyorlar. Ancak kapı açılmıyor. Dolmuş şoförü trafik polisini göstererek yolculara kendilerini şimdi değil, trafik polisini geçince alabileceğini işaret diliyle anlatıyor. Yolcular da dolmuş şoförlerinin bu taktiklerine alışmış olacaklar ki dolmuşun arkasından koşuyorlar trafik polisini geçene kadar. Ankara’da dolmuşa binmek artık bir macera.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s