Bayram tatili dönüşünde yurttan tanıdık manzaralar

Bayram tatili dönüşü otobüsler neler taşıdı neler

 

Bu yıl Ramazan bayramını doya doya yaşadık. Memleketinden uzakta olanlar dokuz günlük bayram tatilini fırsat bilerek memleketlerinin yolunu tuttular. Akraba, eş, dost hep bir araya geldi. Buna sadece aileler değil otobüs firmaları da sevindi. Bayram tatili otobüs firmalarının yüzünü güldürdü. Ama geri dönüşler kimi otobüs firmaları için çile oldu. Memleketinin yoğurdunu, fasulyesini, zeytinini, zeytin yaprağını, turşusunu, yün çırpma çubuğunu bile otobüslerle evine götürmeye kalkışan yolcular otobüs firmalarını çıldırttı. Yolcudan çok yük taşıyan firmalar, memleketten götürülenler karşısında şaşkınken, yolcular ise ‘Memleket peyniri bir başka’ diyerek mutluluklarını anlattılar.

Dokuz günlük bayram tatili geldi, geçti. Tatilini memleketinde geçirmek isteyen herkes çocuğunu, eşini alıp memleketine anne babalarının yanına geldiler. Her bayram tatilinde olduğu gibi bu yıl da otogarlarda tanıdık manzaralarla karşılaştı otobüs firmaları. Sefer sayıları artırıldı, otobüs sayıları ikiye katlandı. Tatil dönüşü firmalar için büyük bir çile oldu. Her gelen tatilci memleketinden çuval çuval, koli koli yiyecek götürmeye kalkışınca firmalar, bagajları nereye sığdıracaklarını şaşırdılar. Otogarda yolcudan çok yükleri gören firma sahipleri şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Bagajlarda yok yok

Memleketinin havasını, suyunu bile özleyen yolcular memleketten ne götürürsek karımıza diyerek yün çırpma çubuğuna varana kadar her şeyi götürüyor. Bagajlarda neler mi var? Süt, yoğurt, peynir, kurutulmuş ekmek, zeytin, zeytin yaprağı, bal, patates, fasulye, lahana,elma, karpuz…  Ve aklınıza ne gelirse. Herkes yöresinin meşhur yiyeceğini aldığı gibi evinin yolunu tutuyor. Olan firma sahiplerine, muavinlere oluyor. Firmalar yükleri otobüse nasıl sığdıracağını, muavinler; ağır çuval ve kolileri nasıl indirip kaldıracağını düşünüyorken yolcular,  halinden oldukça memnun. Onlar, eşe, dosta memleket yiyeceği götürmenin mutluluğunu yaşıyorlar.

Geri dönüşler kâbus oluyor

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinden İstanbul, Ankara’ya sefer yapan otobüs firması üniversitesi öğrencisi olan muavin Tolgahan Kalaycı, bu bayram tatili dönüşünün diğer bayram tatillerinden çok farklı olduğunu, bu bayram dışarıdan gelenlerin çok fazla olduğunu ifade etti. Kalaycı, “Geri dönüşler bizim için kâbus oluyor. Her yolcu beş altı parçayla geliyor. Otobüse bunları nasıl yerleştireceğimizi düşünüyoruz. Onları da çok iyi anlıyoruz ama bizim de imkânlarımız sınırlı. Her zaman yolcuyu memnun etmek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Kalaycı, “Memleketten götürülen şeyler karşısında bazen çok şaşırıyorum bu kadar çileye gerek yok aslında ama yurdum insanı diyorum memleket yiyeceği her zaman aranıyor demek ki” diye konuştu. Kalaycı, tatil dönüşlerinde bu manzaralarla çok sık karşılaştıklarını ancak bu bayram çok fazla yoğunluk olduğunu belirtti.

“Ne yolcuların yükü ne de firmaların çilesi biter”

Kalaycı sözlerine şöyle devam etti:

“İnsanımız yeter ki yolculuk yapacak olsun gurbete gider gibi alabildiğini yanına alır öyle düşer yola. Çuval çuval karpuz götürüyorlar. Hâlbuki gittikleri yerde götürdükleri yiyecekler daha ucuz. Bazen de çuval çuval bol bidonlarla gelirler. Otobüs firmalarının kâbusu haline gelen sezon bitiminde yağ süt doldurup geri götürürler”.

Kurban Bayramı tatili dönüşünde de ilginç manzaralarla karşılaştıklarına değinen Kalaycı,  “Otobüste 46 yolcu varsa yolculardan 40’ı et götürüyor. Düşünebiliyor musunuz?” dedi. Kalaycı, “Un, pekmez, fayans, mermer, armut… aklınıza ne gelirse hepsi taşınır bu otobüslerde.  Bu otobüsler ne yolcular değil, ne yükler gördü. Anlatmakla ne yolcuların yükleri ne de otobüs firmalarının çilesi biter” diye konuştu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s