“En büyük asker bizim asker”

 

 

 

 

 

 

Yurdun dört bir köşesinde askere gidecek gençler çeşitli etkinlikler düzenleyerek adeta düşmanları kıskandıracak şekilde askere gönderildi. 1992/1 tertip olarak askere gidecek olan asker adayları 22-26 Şubat tarihleri arasında coşkuyla askere uğurlandı. Kimi davullu zurnalı askere uğurlanırken kimisi asker uğurlama etkinlikleri düğünleri aratmayacak kadar renkli görüntülerle doluydu. Ankara Şehirlerarası İşletmesi asker uğurlama etkinliklerinde birçok renkli görüntüye sahne oldu.

Türk halkı askerliği kutsal bir görev sayar. Askerlik çağına gelmiş delikanlının askere yolcu edilmesi, askerlik dönüşü karşılanması bir gelenektir. Askerlik, delikanlının askere gideceğinin belli olmasından, askere uğurlanmasından, şiirlere konu olmasından, ardından ağıt yakılmasından, gönderdiği mektuplara, karşılanmasına kadar ayrı bir önem taşır. Türkiye’de askerliğini yapmamış insan yarım insan sayılır. Askerlik bir eğitim yuvası olarak görülür, insan hayatının bir dönüm noktası olarak kabul edilir. Bu nedenle askere gönderme, karşılama Türk İnsanı için önemlidir. Bu etkinlikler özenle hazırlanır, asker uğurlama esnasında gururlanılır, ağlanır, duygulanılır.

Asker eğlencelerinde düğünlerde olduğu gibi hazırlıklar yapılır. Davul zurna çalınıp oynanır, mevlit okutulur. Askere gidecek olan delikanlı askere gitmeden önce bütün akrabalarını ve yakın dostlarını ziyarete gider. Ziyaret ettiği akrabalar askere uğurlama sırasında belli bir miktar para verirler. Türkiye’de asker uğurlama etkinliklerinin ev sahipliğini yapan AŞTİ’de  1992/1 tertipliler de etkinlikler eşliğinde askere uğurladı.

1992/1 tertip olarak askere gidecek olan asker adayları coşkuyla uğurlandı. Vatani görevini yapmak üzere askere gidecek Mehmetçik adayları için Türkiye’nin dört bir yanında çeşitli eğlence programları düzenlendi, renkli manzaralar yaşandı. Ankara Şehirlerarası İşletmesi de  bu renkli görüntülere ev sahipliği yapan yerlerin başında geliyor. Günler öncesinden başlayan etkinliklerin sonuncusu AŞTİ’de gerçekleştiriliyor. Arkadaşlarının omuzlarında terminale giren asker adayları burada yine arkadaşları tarafından defalarca havaya fırlatılıyor. Bir tarafta “En büyük asker bizim asker” sloganları atılıyorken bir diğer peronda vedalaşmak için hazırlıkların başladığına şahit oluyorsunuz. Kimi davulunu zurnasını alıp öylece geliyor AŞTİ’ye asker otobüse binip gidene kadar gümbür gümbür çalıyor.  Hiç omuzlardan inmeyen Mehmetçik adayları yine arkadaşlarının omuzlarında, vatani görev için yola çıkacakları otobüslere bindiriliyor. Ve asker yakınları hep birlik olup otobüsü sallamaya başlıyorlar.

Uğurlama etkinliklerine firma ve yolculardan tepki

Nilüfer Firması bilet satış görevlisi Yaşar Bektaş, asker uğurlamak için AŞTİ’ye çok sayıda asker yakını geldiğini söyledi. Asker yakınlarının birçoğunun alkollü olduğunu belirten Bektaş, asker yakınlarının kapalı mekân kurallarına uymadıklarına işaret etti. Yolculamaya gelenlerin AŞTİ içerisinde taşkınlığa sebep olduklarını anlatan Bektaş, “ Asker yakınları AŞTİ içerisinde vuvuzela, davul, ıslık çalıyorlar, bağırıyorlar” dedi.  AŞTİ içindeki gürültüden başka otogar giriş ve çıkış kapılarını kapatarak trafikte de sorun çıkardıklarını ifade eden Bektaş, tüm firmaların ve yolcuların rahatsız edici etkinliklerden şikâyetçi olduklarını dile getirdi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s