Amatör öğrenci ruhunu kaybetmeyen bir öğrenci: Burcu Çağlayan

 

Burcu Çağlayan reklâmcı, tasarımcı, yapımcı yönetmen, iletişim danışmanı, yoga eğitmeni, aktif blog yazarlığı gibi pek çok alanda meslek sahibi.  Çağlayan, “Zaman ya da zamansızlık aslında insan beyninin ürettiği bir şey” diyerek hayatında pek çok işe yer ayırmasıyla gençlere istedikleri zaman her şeyi başarabilecekleri mesajı veriyor. Çağlayan, şimdi hem eğitim hem de iş tecrübelerimi aynı çatı altında topladığı NeSS İletişim Danışmanlık Şirketi’nde iletişim yönetmeni olarak çalışıyor. Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Profesyonel Reklâmcılık derslerini veriyor.

NeSS İletişim Danışmanlık Şirketi’nde iletişim yönetmeni olarak çalışan ve Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde Profesyonel Reklâmcılık derslerini veren Burcu Çağlayan, Hacettepe Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik tasarımı bölümünden mezun. Reklâmcı, tasarımcı, yapımcı yönetmen, iletişim danışmanı, yoga eğitmeni, aktif blog yazarlığı gibi pek çok alanda meslek sahibi olan Çağlayan, reklâmcılık tecrübesini üniversite yıllarında tasarımcı olarak çalıştığı reklâm ajanslarında kazandığını söylüyor. “Tasarımın, yeni fikirler üretmenin, yaratıcılığın heyecanını duysamda, insanlarla daha fazla ilişki kurarak, tasarımın ve reklâmın organizasyon kısmında yer alarak daha mutlu olacağımı düşündüm” diyen Çağlayan,  mezun olduktan sonra, eğitimimi daha ileriye götürmek için İngiltere’de video-grafik alanında eğitim gördüğünü anlattı.  Türkiye’ye döndüğümde TV8 Ankara’da çalışmaya başlayan Çağlayan, televizyonun kendisi için gerçek bir üniversite olduğunu ifade etti.

Tasarımcı kimliğini unutmadan ve yok saymadan, yapımcı ve program yönetmenliği gibi önemli görevlerde bulunan Çağlayan, medya sektörünün canlılığı ile insan ilişkileri konusunda çok önemli bir deneyim kazandığını belirtti. ODTÜ Kültür Kongre Merkezi’nde Kongre ve Konser organizasyonları yaptıktan sonra kendi reklâm ve organizasyon şirketimi açan Çağlayan, basılı reklâmlar dışında, Avrupa Birliği projelerine tasarım danışmanlığı, sergilerde küratörlük gibi birçok çalışma gerçekleştirdi.

Tüm bunlarla birlikte hafta sonları yaptığı yoga çalışmalarını daha ileriye taşımak adına eğitmenlik derslerine katılan Çağlayan, “Yoga benim öğrenmemin hiç bitmediği bir hayat biçimi oldu” dedi. Çağlayan sözlerine şöyle devam etti:

“Ekonomik krizin etkileri ile ajansımı kapattığımda, yoga eğitmenliği yaparak bildiklerimi aktarma kararımı çoktan almıştım. Yaklaşık dört yıl bu alanda aktif olarak çalıştım. Spor merkezleri ve özel stüdyolarda yetişkinlere, kreşlerde çocuklara yoga dersleri verdim. Bu arada, üniversitede derslerini aldığım fotoğrafçılık ve yıllarca elimden düşürmediğim fotoğraf makinem bana şans eseri yeni iş imkânları sundu. Sadece fotoğraf çekerek mutlu olmak adına yaptığım çekimlerden, talebin artması dolayısıyla para kazanır oldum. Hikâye fotoğrafçılığı ismiyle anılan bu meslekte, bazen düğün sahibi gelin ve damadın hazırlıklarının heyecanını fotoğrafladım, bazen anne-babanın çocuklarını ilk kucaklarına aldıkları o duygusal anı vizörün arkasında onlarla aynı mutluluğu paylaşarak yaşadım.”

Çocuk yogası eğitmenliği serüveni

Çağlayan, 2000 yılında ilk yoga eğitmenliği dersine gittiğinde sadece bedenini çalıştırmayı amaçlıyordu. Sonra haftada bir ders yetmemeye başladığını hisseden Çağlayan, daha sonra bedensel olarak yarattığı zindeliğin üstüne, zihinsel olarak da faydalarını görmeye başladığını ifade etti. Tüm bu süreçte, felsefesini öğrenmek için devamlı okuduğunu anlatan Çağlayan,  “Yaptığım her duruşa sahip çıkmaya başladım. İlerleyen yıllarda, hocalarım eğitmem olmamı önerdi. Eğitmenlik başka bir sorumluluktu. Bu konuda ilk başta tereddüt ettim. 2006 yılında eğitmenliğimi tamamladım. 2007 yılında ders vermeye başladım. Sonra çocuk yogası eğitmeni oldum” şeklinde konuştu.  Çocuk yogası derslerinde ise çocukların samimiyeti ve saflığı ile büyümenin aslında çocuk ruhunu kaybetmek olmadığını öğrenen Çağlayan, yoga sayesinde çocuklardan çok şey öğrendiğini belirtti.

Aktif blog yazarlığı, fotoğrafçılık, yoga eğitmenliğine hobi olarak başlangıç yaptığını anlatan Çağlayan,  yoganın, yazmanın, fotoğraf çekmenin kendisi için meslekten çok, heyecanını asla yitirmeyen, nefes aldığı alanlar olduğunu belirtti. Çağlayan yaptığı işleri birbirinden ayırt etmenin mümkün olmadığını ifade ederek hepsinin birbirinden beslendiğine işaret etti.  Çağlayan blogunda yazdığı kişisel gelişim hikâyeleri bazı dergilerde de yayınlandı.

 Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümünde Profesyonel Reklâmcılık dersleri veren çağlayan, “Tüm iş tecrübelerim, ajans sahibi kimliğim, müşteri ilişkilerindeki tecrübelerim ve çalışma hayatında verebileceğim tüm bilgileri şimdi gençlerle paylaşıyorum. Onların kariyerleri boyunca nelerle karşılaşabileceğini, ne tür durumlarda, nasıl bir strateji yöneteceklerini paylaşmaktan ve onların saf, güzel, umut dolu enerjilerine destek veriyor olmaktan çok mutluyum” diye konuştu.

Hayatında boş vakte hiç yer yok

Seçme imkânınız olsa en çok hangisinde kendinizi göstermek istersiniz sorunsa Çağlayan şöyle cevap verdi:

“Seçme imkânım olsa, bunların hepsini yaparken eskrim dersleri almak, işaret dili alfabesini öğrenmek, sokak hayvanları için çalışan yürekli bir gönüllü olmak, yan flüt çalmak, kitap yazmak gibi şeyleri de seçerdim.”

Kendisini daha çok amatör ruhunu kaybetmemiş bir öğrenci gibi gördüğünü söyleyen Çağlayan, “Her yaptığım işte, eski tecrübelerimden destek alarak, yeni bir şey öğreniyorum. Mesleğimin ne olduğu değil, yaptığım işi doğru yapıp yapmadığım ve bu başarıdan ne kadar çok keyif aldığım ile daha çok ilgiliyim” dedi. Çağlayan hala yeni şeyler öğrenmeye çalışıyor ve bundan çok büyük keyif alıyor.

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s