Aile Bakanlığı, sorunları çözmede aileden başlayacak

Aile danışma merkezleri ile sağlıklı aileler kurulacak
Tecavüz ve şiddete psikolojik engel geliyor
Boşanmak isteyen önce danışmana danışacak
İşsiz kalanlara iş ve aş verilecek

AYFER MALLI/ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aile Danışma Merkezleri projesi hayata geçirildi. Bu merkezlerle toplumu etkileyen olayların önüne geçmeyi hedefleyen Bakanlık vatandaşa rehberlik ve psikolojik danışma hizmeti verecek. Merkezlerde, yeni evlenecek kişilerden ailevi sorunları olanlara, anne ve babaların çocuklarını eğitmesinden boşanma aşamasında olan evli çiftlere, şiddete meyilli olan insanlardan tecavüz olaylarına karışanlara kadar birçok konuda danışma hizmeti verecek.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın uzun zamandır üzerinde çalıştığı Aile Danışma Merkezlerinin açılmasına yönelik çalışmanın yönetmeliği dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Çalışma kapsamında Bakanlık toplumun kanayan yaralarına çözüm bulmak için bu merkezlerle vatandaşa danışma ve rehberlik hizmeti vermeyi hedefliyor.

ÖNCELİK AİLE

Türkiye’nin her yerinde kurulması planlanan aile danışma merkezleri toplum içerisinde önemli bir yer teşkil edecek. Bu merkezler özellikle toplum içerisinde sıkça görülen olaylara çözüm sunarken bu çözümlerin başında ise aile sistemi olacak. Aile içerisindeki aile ve bireylerin, bireysel gelişimlerini ve yetiştirilmelerini olumsuz yönde etkileyen sorunlar ile aile yaşam döngüsü ve gelişimsel farklılıklar ile eşler arasında ilişki ve iletişim sorunlarına yol açan sorunlara el atacak. Böylece bu merkezler ilk önce işe aile içerisindeki sorunları çözmekle başlayacak.

İŞSİZ KALANA MAAŞ VE İŞ BULUNACAK

Danışma merkezleri anne baba olarak rol ve sorumluluklarını sağlıklı bir biçimde yerine getirmelerini güçleştiren ve aile üyelerinin psiko-sosyal ve ekonomik yapılarını tehdit eden sorunların oluşmadan önce engellemeye çalışacak. Buna göre ailede tek kişi çalışıyorsa bu kişinin de işten çıkarılması dahilinde maaş bağlanacak ve daha sonra bu kişi tekrar istihdam edilmesi noktasında yardımcı olunacak.

BOŞANMALARDA AİLELER ARABULUCULUK YAPACAK

Öte yandan merkezler evlilik niyetinde olan kişilere de bu merkezler bireylere rehberlik ve danışma hizmetleri verecek. Bu sayede evliliklerin boşanmalara giden süreçlerinde bir nevi önüne geçinilmeye çalışılacak. Ancak boşanma aşamasına gelmiş bireylere ise çiftlerin ailelerine ve kendilerine arabuluculuk yapma konusunda hizmet verilecek.

ÇOCUKLARA BOŞANMA SONRASI UYUM SAĞLANACAK

Ayrıca boşanmış bireylere ve çocuklarına bu durumdan olumsuz etkilenmemeleri için boşanma sonrası uyum programları konusunda yardımcı olacak. Tek ebeveynli ailelere ise danışmanlık ve destek hizmeti verilecek.

BAKANLIK ŞİDDET GÖRENLERİN AVUKATLIĞINI YAPACAK

Bu merkezlerin asıl görevi ise aile içi şiddetin önüne geçmek olacak. Bu merkezler aile içi şiddet söz konusu olduğunda çiftlere rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek. Ancak çiftler yine anlaşamadığı takdirde hangi taraf şiddet gördüyse Bakanlık bu kişinin yanında yer alarak bu bireye karşı taraf hakkında dava açması yönünde telkinde bulunacak. Eğer şahıs dava açtığında davanın ücretini ve avukatlığını Bakanlık üstlenerek bireyin hakkını savunacak.

AKM ///

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s