Dul kadına verilen destek 300 bini aştı

Aile Bakanlığı kadınlara desteği artırdı

AYFER MALLI / ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınlara desteğini her geçen gün biraz daha artırıyor. Bakanlık, çalışma kapsamında eşi vefat eden veya yardıma muhtaç kadına ödenen maaş uygulamasında rekor rakama ulaşarak 300 bini aştı. Projenin amacına ulaştığını söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ihtiyaç sahibi kadınlara ilk ay 250 lira daha sonra ise 3 ayda 500 lira yatırıldığını belirtti.

Kadının kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamak için harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadınlara destek olmaya devam ediyor. Eşi vefat eden kadınlara ödenen iki ayda bir 500 lira maaş uygulamasında beklenmeyen sayıda başvuru yaşandı. İhtitaç sahibi kadınlar için başlatılan maaş uygulamasında başvuru sayısı 300 bini aştı. Maaş uygulamasına göre, ihtiyaç sahibi olan kadınlara ilk ayda 250 lira, daha sonra 3 ayda bir 500 lira yatırılıyor. Maaş başvurusunda süre sınırlaması bulunmuyor. Ancak evlenen, maaşlı bir işi olan kadınların maaşlarına el konuluyor.

MAAŞLAR BAYRAM HARÇLIĞI OLACAK

Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından maaş isteğinde bulunan ihtiyaç sahipleri titiz bir çalışma sonrasında tespit ediliyor. Tüm çalışmalar sonrasında biriken para maaş olarak bağlanıyor. Haziran ayındaki ilk ödemenin ardından ikinci ödeme, bu ay içerinse yapılacak. Maaşların Ramazan Bayramı’ndan önce verilecek olması ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü.

HER GEÇEN AY BAŞVURU SAYISI ARTIYOR

Muhtaç kadına ödenen maaş uygulaması kapsamında Haziran ayında 146 bin kadına 250 lira ödenirken, bu rakam Ağustos ayında 200 bine ulaştı. Verilen desteğin 200 bin kişiye ulaşmasından memnuniyetini dile getiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, eşi vefat eden kadınlara verilen desteğin olumlu yönlerini Güneydoğu’da ağırlıklı olarak gördüklerini söyledi. Şahin, “Kadınlar ve çocuklar çok mutlu devletin kendilerini sahiplendiğini görüyorlar. Kadın üzerinde yapılan değişim toplumu etkiliyor. Sosyal politikalara güçlendireceğiz. Bu terörle mücadelede en az güvenlik kadar önemli” diye konuştu.

AKM ///

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s