EVLENECEK ÇİFTLER ÖNCE DERSİNİ ÇALIŞIYOR

AİLE BAKANLIĞI’NDAN EVLİLİK DERSLERİ

ÖNCE DERS, SONRA EVLİLİK

AYFER MALLI /ANKARA

Güçlü ailelerin kurulması ve sağlam evliliklerin yapılması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca başlatılan ”Evlilik Öncesi Eğitim” programının pilot uygulaması tamamlandı. Ankara, Keçiören, Maka ve Çubuk’ta çiftler evlilik eğitimden geçti. Proje kapsamında çiftlere aile ve hukuk, aile ve sağlık, aile ve iletişim konularında eğitimler verildi. Proje bayram sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacak. Proje, Aile ve Sosyap Politikalar Bakanlığı ile Beledeiye Başkanlarını bir araya getirdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca başlatılan ”Evlilik Öncesi Eğitim” programı Ankara’nın Keçiören, Mamak ve Çubuk ilçelerinde pilot olarak uygulandı. Eğitimde çiftlere sağlık, hukuk, aile içi iletişim konularında dersler verilerek evliliğin sağlam temellere oturması gerektiği anlatıldı.

ÇİFTLER, 2 SAAT DERSTEN SONRA EVLİLİĞE HAZIR

Projede Aile Bakanlığı ve belediye başkanları beraber çalışıyor. Evlenmek için başvuran çiftlere öncelikle evlilikle ilgili dersler almak isteyip istemedikleri soruluyor. Olumlu cevap veren çiftlere özel hazırlanan kitaplarla birlikte 2 saat aile ile ilgili dersler veriliyor. Belediye başkanları ve nikah salonları sahipleri teşvik amaçlı ders alan çitlere özel indirimler sunuyor. Bu sayede mutlu evliliklerin önü açılmış oluyor.

ÇİFTLERE ÖZEL KİTAP

Eğitim kapsamında çiftlere bir de özel “Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri” kitabı hazırlandı. Kitapta aile kurumu anlatılırken, evliliğini güçlendirmek isteyen çiftler için tavsiyeler yer alıyor. Uzun ömürlü ve mutlu bir evlilik için çiftlere her koşulda birbirine saygı göstermeleri, baş başa zaman geçirme fırsatları oluşturmaları ve birbirlerini can kulağıyla dinlemeleri tavsiye ediliyor. Kitapta evlilikle ilgili bazı ipuçları ise şöyle yer alıyor: “Her koşulda çatışma çözümleme becerinizi geliştirin, kendinizi tanımaya ve kişiliğinizi geliştirmeye gayret edin. Eşinizle yapmaktan zevk alabileceğiniz ortak ilgili alanları keşfedin, birbirinizi affetmeyi öğrenin, iletişim becerilerinizi arttırın, eşinizi can kulağıyla dinlemeyi öğrenin, eşinizle aranızda yakınlık geliştirin, eşinizin iyi yanlarını ve olumlu özelliklerini görmeye gayret edin.”

EVLİLİĞİ GÜÇLENDİCEK PÜF NOKTALAR

Kitapta, ilişki içinde saygıyı koruyamamanın, eşlerin birbirine sergiledikleri negatif tavırları arttıracağı vurgulanırken, tartışmaların her evlilikte olabileceği belirtildi. Bu çatışmaların çözümlendirilmesinin, evliliği güçlendireceğine işaret edilen kitapta, kişilerin kendilerini tanımak için gösterecekleri çabanın ilişkinin gelişimine de katkı sağlayacağı kaydedildi. Çiftlere tartışma gibi durumlarda ‘kimsenin mükemmel olmadığını düşünmeleri’ tavsiye edilirken, sağlıklı ilişkilerdeki en temel unsurların başında çiftlerin konuşma ve dinleme becerilerinin geldiği belirtildi.

KUTU

EVLİLİĞE İYİ BİR BAŞLANGIÇ FIRSATI

Kitabın sunuş bölümünde Bakan Fatma Şahin’in görüşlerine de yer verildi. Evliliğe dair bilgi ve deneyimlerin kuşaklar arasında çoğunlukla geleneksel olarak aktarıldığını belirten Bakan Şahin şunları kaydetti: “Huzurlu yuvaların kurulmasında geleneksel yöntemlerle birlikte görsel, yazılı ve elektronik hizmet vasıtalarının da kullanılmasını kaçınılmaz hale geldi. Evlilik öncesi süreçte çiftlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, evlilikle ilgili gerçekçi beklentiler oluşturabilmeleri, birbirleriyle etkili iletişim kurma yollarını keşfetmelerini ve olası sorunlarla nasıl baş edeceklerini bilmeleri evliliğe iyi bir başlangıç yapabilme fırsatı verecek.”

KUTU
İŞTE ÇİFTLERE VERİLEN DERSLER
Eğitime alınan çiftler şu dersleri alarak mutlu bir evliliğe adım atıyor:
1.Ders: Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri 1
Sağlıklı Bir Evlilik İçin, Aile İçi İletişimin Temel Unsurları
2. Ders: Evlilikte İletişim ve Yaşam Becerileri 2
Evlilik Çatışmasına Sebep Olan Faktörler ve Çözüm Yolları
3. Ders: Evlilik ve Sağlık
Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı, Aile Planlaması, Üreme Bozukluğu ve Yardımla Üreme Teknikleri
4. Ders: Aile Hukuku
İlk Tuğla: Aile, Nişanlanma Hukuku, Mal Rejimi, Aile İçi Şiddet

AKM ///

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s