Haydi kadınlar patron olmaya!

Kadınları patron yapacak faiz desteği
Aile Bakanlığı girişimci kadın arıyor
Aile Bakanlığı’ndan girişimci kadınlara faiz kredi desteği


AYFER MALLI/ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı girişimci kadınlar için yeni bir çalışma daha başlattı. Kadınları kendi işlerinin patronu yapacak bu çalışma kapsamında Bakanlıktan girişimci kadınlara faizsiz 8 yılda geri ödemeli kredi desteği veriliyor. Bakanlık şu ana kadar kadınlardan gelen 17 bin 476 projeye 375 milyon 407 bin 425 TL kredi desteği verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadınları istihdam etmek için kolları sıvadı. Bakanlık, ‘Gelir Getirici Proje Destek Programı’ kapsamında yoksul kadınları iş kadını yapacak. Yeniden düzenlenen programda sosyo-ekonomik yoksunluk içinde bulunan ve yeterli krediye ulaşamadığı için bir iş kolunda çalışamayan kadın artık kendi işyerini açabilecek. Kadın kentte iş kurmaya yöneltilirken, kırsal alanda yörenin şartlarına uygun projelerle desteklenecek. Böylece her kadın kendi işinin patronu olacak.

FAİZSİZ 8 YIL VADE İLE ÖDEME

Aile Bakanlığı, gelir getirici projeler için kişi başına en fazla 15 bin TL destek sağlayacak. Projeler faizsiz 8 yıl vade ile geri ödemeli olarak uygulanacak. Projede geri dönüşler ilk iki yıl ödemesiz, sonraki 6 yıl altı eşit taksitte gerçekleştirilecek. Meyvecilik projelerinde ise geri dönüşler ilk 5 yıl ödemesiz sonraki altı yıl altı eşit taksit şeklinde 11 yıl faizsiz olarak uygulanacak. “0” faizli, iki yıl ödemesiz, geri kalanı da altı yılda altı eşit taksitler halinde ödenen kredilerde, yoksul kadınlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Kadına pozitif ayrımcılık yapılacak şekilde oluşturulan programda artık faizsiz kredilerin yıllık bazda yüzde 30’u sadece kadınlara veriliyor. Bundan böyle bakanlığın ayırdığı yıllık proje destekleme tutarının yüzde 30’u kadar ek kota, kadınların ya da ortaklarının yarıdan fazlası kadın olan grupların geliştirdiği projelere ayrılacak. Verilen desteklerde başarılı görülen projelerin son bir yıllık geri ödemesi de hibe edilecek.

EN AZ 2 KADIN İSTİHDAM EDİLECEK

Başarı kriteri ise değerlendirme aşamasına kadarki dönemde geri ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı ve en az iki kişinin istihdam edilip edilmediği şeklinde belirlendi. Program kapsamında girişimcilerin kentlerde iş kurabilmesi veya kırsal alanda yöre şartlarına uygun üretim yapabilmesi bölge incelenecek.

KADINLAR BORÇLARINA DAHA SADIK

Bakanlık şu ana kadar kadınlardan gelen 17 bin 476 projeye 375 milyon 407 bin 425 TL kredi desteği verdi. Geri ödeme periyoduna giren projelerde geri ödeme oranı yüzde 66 olarak tespit edildi. Kadın yararlanıcıların geri ödeme oranının yüzde 90 civarında olması kadınların borçlarına daha sadık olduğu olgusu gelir getici projelerde de kendini gösteriyor.

PROJE MEYVELERİNİ VERDİ

Birçok kadın “0” faizli, iki yıl ödemesiz, geri kalanı da altı yılda altı eşit taksitler halinde ödenen” kredileri aldı ve işlerini kurdu. Hatice Mısırlı bunlardan sadece biri. Bir dönem kadın kuaföründe çıkrak olarak çalışan Mısırlı, kendi işini kurmak isteğiyle yola çıktı. Mısırlı, 10 bin TL kredi kullanarak Elit Kuaförü açtı. Amasya’da Elit kuaförün sahibi olan Mısırlı, iki kişiye de istihdam imkanı sağladı.

KUTU

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Herhangi bbir sosyal güvenlik kuruluşuna tabi olmayan ve bu kuruluşlardan aylık gelir almayanlar.
Proje konusu işin gerektiği bilgi ve beceriye sahip olan
Fon kaynaklarıyla destekelen gelir getirici projelerden yararlanmamış olan.
Aktif esanf olmayan.
Bankalardan kredi çekme imkanı olmayan yoksul vatandaşlar.

AKM ///

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s