Kadın sığınma evleri zorunlu oluyor

Kadın sığınma evsiz il kalmayacak

AYFER MALLI/ ANKARA

Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda belediyelerin pasif kalması üzerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı harekete geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Belediye Yasası’nda yer alan ’50 bin ve üzeri nüfuslu belediyelere kadın sığınma evi açılabilir maddesini açılması zorunludur şeklinde değiştiriyor. Böylece Bakanlık, kadın sığınma evlerini belediyelere zorunlu kılıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın sığınma evlerini artık belediyelere zorunlu kılıyor. Belediye Yasası’nda, ‘50 bin ve üzeri nüfuslu belediyelere kadın sığınm evi açılabilir’ maddesi eklenmişti. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin belediyelerin bu konuda pasif kalması üzerine ‘açılabilir’ ibaresi yerine ‘açılması zorunludur’ ibaresini ekleyeceğini duyurdu. Bakanlık, kadın sığınma evlerinin açılması mecburi kılacak ve açmayan belediyelere yaptırım uygulayacak.

Kadına yönelik şiddetle mücadele, şiddete maruz kalan veya risk altında bulunan kadınlara ve çocuklarına koruma maksadıyla kurulan sığınma evlerinin artırılması için harekete geçen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 5393 sayılı Belediye Yasası ile 50 bin ve üzeri nüfuslu belediyelere kadın sığınma evi açma yükümlülüğü getirmişti. Belediyelerin bu konuda yetersiz kalması Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı yeniden harekete geçirdi.

“YAPMAYANA CEZA UYGULANIR”

Belediye Yasası’nda, yeralan ‘50 bin ve üzeri nüfuslu belediyelere kadın sığınma evi açılabilir’ maddesi “açılması zorunludur” şeklinde değiştirileceğinin altını çizen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadın sığınma evi açmayan belediye başkanlarına uyarıda bulunarak konuyla ilgili kanuni tedbir alacaklarını belirtti. Şahin, belediye başkanlarının görevlerini yapmadığı taktirde yasayı değiştireceğini ifade etti. Ayrıca şahin, yasayı uygulamayanlar için de ‘yapmayana ceza uygulanır’ maddesini koyacağını söyledi.

KONUKEVİ SAYISI 68’E ULAŞTI

Şahin, 1 yılda 20 tane tane konukevi açtıklarını ve sene sonunda kadın konuk evi olmayan il kalmayacağını ifade etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kurulduğundan bu yana konukevi sayısı 68’e ulaştı. Şahin, konuk evlerinin kadının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yeniden yapılandırılacağını söyledi. Şahin, “Kadınlara hukuki, psikolojik ve ekonomik destek vereceğiz” dedi.

12 YAŞINDAN BÜYÜK ERKEK ÇOCUĞU OLAN KADINLARA YENİ ÇALIŞMA MODELİ

12 yaşından büyük erkek çocuklarıyla kendilerinden yardım talebinde bulunan kadınları hatırlatan Şahin, 12 yaşından büyük erkek çocukların konuk evlerine gelmesinin, konuk evlerinde yatılı kalmasının doğru olmayacağını ifade etti. Şahin, 12 yaşından büyük erkek çocuklarını da içine alacak şekilde sitemi yeniden yapılandırdıklarını ve Bakanlar Kurulu’na gönderdiklerini söyledi. Şahin, konuk evlerinde kalan kadınlara ekonomik destek vereceklerini ve bunu yeni yasaya koyduklarını ifade etti.

KONUKEVİ SAYISI 61’E YÜKSELDİ

Kuruluşundan bu yana kadın konuk evlerinin açılışına hız kazandıran Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, konuk evi sayısını 61’e yükseltti. Bakanlığın kuruluşundan önce 48 kadın konukevinde, bin 96 kapasite ile hizmet verilmekte iken 2011 yılı Aralık ayı sonuna kadar kadın konukevi sayısı 53, kapasitesi ise bin 180 olarak arttırıldı. 2012 yılı temmuz ayı itibariyle 8 kadın konukevi daha hizmete açılarak sayı 61’e, ayrıca 6 İlk Kabul Birimi de hizmete açılarak kapasite bin 465’e yükseltildi.

AKM ///

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s