Kalbimi dinle karar ver

Kürtaj politikası belirlendi
Çocuğun kalp sesini dinleyen anne kürtajdan vazgeçecek
Kürtajdan vazgeçirecek politika: ‘Kap Sesi’
Kürtajda Amerikan modeli
Doğum izni altı aya çıkarılıyor

AYFER MALLI /ANKARA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Her kürtaj bir Uludere’dir” açıklamaları üzerine Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ortak bir ekiple kürtaj konusunda çalışma başlatırken, konuya ilişkin bir taslak hazırlandı. YENİŞAFAK’ın ulaştığı taslağa göre Türkiye’ye kürtaj konusunda en yakın ülkenin politikası olan Amerika modeli seçildi. Buna göre Türkiye’de kürtajdan vazgeçirilmesi için anne adayına çocuğun kalp sesi dinlettirilecek. Öte yandan taslağın diğer çalışmalarında annenin 4 ay olan doğum iznini 6 aya çıkarılması yer alıyor.

Büyük tartışmalara neden olan kürtajın yasaklanması ile ilgili Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı taslak hukuki işlemlerin tamamlanması için Adalet Bakanlığı’na gönderildi. Taslakta kadın sağlığı, üreme sağlığı ve kürtaj konusunda kapsamlı çalışmalar yapıldı.

HEDEF, AMERİKA’NIN YÜZDE 90 BAŞARISI

Bu konuda birçok ülkenin kürtaj politikası incelendi. Türkiye’ye en uygun kürtaj politikası olarak Amerika modeli belirlendi. Buna göre öncelikle kürtaj yaptırmak isteyen anne hastanelerdeki ikna odalarında vazgeçirilmeye çalışılacak. Uzman doktorların ikna etmeye çalışacağı bu odalarda kürtajın kadına zararları ve bebeğin nasıl alındığına dair videolar izletilecek. Ancak anne adayı vazgeçmez ise son çare olarak karnındaki çocuğun kalp sesi dinlettirilecek. Amerika’daki bu çalışma modelinde anne adaylarında yüzde 90 başarı sağlandığı görüldü.

DOĞUM KORKUSU OLAN ANNEYE SEZARYEN ZORUNLU OLACAK

Taslakta sezaryen ile ilgili de çalışmalar yapıldı. Buna göre annenin çok ciddi bir doğum korkusu varsa, sezaryen olması zorunlu olarak kabul edilerek cerrahi müdahale yapılacak. Ancak Sağlık Bakanlığı bu konuda tedbirlerini alacak. Buna göre Bakanlık çok fazla sezaryenle doğum yaptıran hastaneleri denetim altına alacak. Eğer aksi bir uygulama olduğunu görürse ağır yaptırımlar uygulayacak. Öte yandan Bakanlık vatandaşın sezaryenle ilgili farkındalığını artırmak için hastane kapılarında ve çeşitli sağlık kuruluşlarında tanıtıcı broşürler asacak.

DOĞUM ODALARINI KALKIYOR YERİNE MÜSTAKİL ODALAR GELİYOR

Ayrıca doğum hastanelerindeki odalar lüks otel konforunda olacak. Yeni yapılacak olan hastanelerde, genel doğum odaları kaldırılacak. Bunların yerine müstakil odalar yapılacak. Tek kişilik odaların içerisi kadının sancısını çekmesi ve doğum yapmasını mümkün kılar hale getirilecek sistemlerle donatılacak. Ayrıca odalarda yanında refakatçi içinde ikinci bir yatak koyulacak.

ANNEYİ İŞ HAYATINDAN SOĞUTMAMAK İÇİN FORMÜL: GEÇİCİ OLARAK BİRİSİNİ ÇALIŞTIRMAK

Taslaktaki diğer çalışmalarda ise annenin 4 ay olan doğum izni süresinin 6 aya çıkarılması planlanıyor. Ancak kadının 6 ay doğum iznine ayrılması iş dünyasında kadın istihdamını düşüreceğini veya kadının iş hayatından soğutacağını düşünerek bu konuda bir takım önlemler de alındı. Bu önlemler kapsamında dünyadaki gelişmiş ülkelerde uygulanan doğum iznine çıkmış kadının yerine geçici olarak birisi çalıştırılması veya maaşının belli bir kısmı ile sigortasını devletin ödemesi planlanıyor.

AKM ///

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s