Mantı yapan ev kadını da sigortalı olacak

Ev hanımlarına emeklilik müjdesi
Bakanlık, evde parça iş yaparak ek gelir elde eden kadını güvence altına alacak

AYFER MALLI /ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın başlattığı projeyle, evinde terzilik ve hamur işi yaparak aile bütçesine ek gelir kazandıran kadınlarda artık güvence altına alınacak. Primler daha az gün üzerinden yatırılsa da kadınlar, 30 gün üzerinden sigortalı sayılacaklar. Böylece sağlık başta olmak üzere kısa süreli sigorta üzerinden pirim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe hak kazanacaklar.

El emeği göz nuru dökerek evde parça iş yapan kadınların yüzünü güldürecek ‘esnek çalışma’ modeli hayata geçiyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çok önemli bir çalışma için düğmeye bastı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in üzerinde önemle durduğu yeni projeye göre, evde parça iş yaparak ek gelir elde eden kadın sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınacak. Pirimler 15 gün üzerinden yatırılacak ama kadınlar 30 gün üzerinden sigortalı sayılacaklar. Böylece sağlık başta olmak üzere kısa süreli sigorta üzerinden pirim gün sayılarını dolduran kadınlar emekliliğe hak kazanacaklar.

EVİNDE TERZİLİK YAPAN KADIN ARTIK SİGORTALI OLACAK

Yeni sisteme göre evinde, havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim gibi dokuma ürünleri üretenler; her türlü nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, pul, payet, boncuk işleme, tığ örgü işleri, ip ve urganları, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri evde yapıp işyeri açmaksızın satanlar ve yasa gereği gelir vergisinden de muaf olan isteğe bağlı kadın sigortalılar, kazanç üzerinden prim ödeyerek, 30 gün sigortalılık süresi kazanacak. Gelir vergisinden muaf olarak evinde el işi yaparak geçimini sağlayan kadınlar, ‘esnek çalışma’ kapsamına alınarak prim ödeyerek sigortalı olacak. Kadın istihdamını artırmayı amaçlayan bu çalışma modeliyle ev hanımları da güvence altına alınarak iş kadını olabilecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı destekli proje Bakanlar kuruluna sunuldu.

ENGELLİ ÇOCUĞA BAKAN ANNE DE EMEKLİ EDİLECEK

Parça işlerde çalışan kadınlar için geçerli olan uygulama, ev temizliğinde çalışan ve engelli çocuğu olanlar için de aynı işleyecek. Ev temizliğinde çalışan ve engelli çocuğu olduğu için çalışamayan yaklaşık 841 bin kadın, sigortalı olacak. Kısa süreli sigorta üzerinden prim gün sayılarını dolduran kadınlar emeklilik hakkı kazanacak.

391 BİN KADINA SOSYAL GÜVENCE

Ev hizmetlerinde çalışan ve sigorta kapsamı dışında olan 450 bin kadın, artık sigorta kapsamına alınacak. Evde bakım hizmeti gören ancak sigortalılık kapsamı dışında kalan yaklaşık 391 bin kadına da sosyal güvence verilecek.

AKM ///

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s