ŞİDDET GÖREN KADININ HAKKINI AİLE BAKANLIĞI SAVUNACAK

AİLE BAKANLIĞI KADINLARIN AVUKATLIĞINI YAPACAK

KADINLAR ŞİDDET İZLEME MERKEZLERİ İLE KORUNACAK

AYFER MALLI /ANKARA

Şiddet gören kadın mahkemede de yalnız bırakmıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddet uygulanan kadınlara mahkemede avukatlık yapacak. Türkiye’de stratejik bölgelerde kurulacak şiddet izleme merkezleri sayesinde kadınlara ilgili süreçte hangi vaka hangi aşamada ve o vakanın pozisyonuna göre hukuki anlamda müdahil olacak. Şiddet izleme merkezlerinin ilkinin Ankara’da kurlması planlanıyor. Merkezlerin iki yıl içinde 81 ile yayılması sağlanacak.

PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLANACAK

Aile Bakanlığı şiddet gören kadınlara sosyal, psikolojik ve hukuksal destek vermek için düğmeye bastı. En büyük merkezi Ankara’da kurulacak ve kısa sürede Türkiye’nin dört bir yanına yayılması planlanan şiddet izleme merkezleri ile şiddet gören kadınlar için acele koruma kararı çıkarılacak, kadın veya çocuk gerekirse başka ile naklettirecek. Merkez şiddet gören kadın ve çocuğun yanı sıra şiddet uygulayana da psikolojik destek verecek.
Şiddet uygulayana psikolojik danışmanlık yaparak uzmanlar gözetiminde şiddetten uzak durması ve aile kavramı anlatılacak. Merkezler şiddetin yoğun olduğu bölgelerden başlayıp mahalle mahalle eğitim hizmeti verecek.
SAĞLIK KURULUŞLARINDA ÖNCELİK ŞİDDET GÖREN KADININ

‘Aile Bütünlüğünün Korunması, Şiddeti Önleme Yasası’ çerçevesinde kurulan şiddet izleme merkezlerinin pilot uygulaması Bursa’da başlayacak. Şiddet mağdurlarına yönelik sağlık kontrolü dışındaki tüm hizmetler bu merkezlerde verilecek. Mağdurlar, sağlık raporlarının alınması ve tedavileri sürecinde sağlık kuruluşlarından öncelikli olarak yararlandırılacak. Mağdurun ifadesi, polis tarafından merkezdeki ifade alma odasında alınacak. Acele koruma kararı alınması ve uygulanması sağlanacak. Tüm süreçlerin polis nezaretinde gerçekleştirilmesi, güvenlik önlemlerinin etkin bir şekilde takip edilmesi, gerekli durumlarda başka bir ile naklinin yapılması sağlanacak. Daha sonra şiddet gören kadın ya da çocuk, meslek edindirme kurslarına yönlendirilecek.

DANIŞMANLIK HİZMETİ DE VERİLECEK

Şiddet gören kadın ve çocuğun tüm danışmanlık hizmetleri de bu merkezlerce sağlanacak. Şiddet gören ve merkeze sığınan kadın ilk olarak ‘kadın kabul’ denilen birime alınacak. Kadın veya çocuk burada 48 saat misafir edilecek. Kadın kendi ayakları üzerinde kalabileceği zamana kadar kadın konuk evinde kalabilecek. Çocuklara durumlarına göre kreş hizmeti veya okul hizmeti verilecek. Merkezler sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kapsamayacak. Merkezler valilik, emniyet, kaymakamlık, adliye, icra, sivil toplum kuruluşları, jandarma, emniyet, sağlık, barolar, İş-kur, üniversiteler, belediyeler gibi birçok kurumun koordinasyonunu sağlayacak.

AKM ///

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s