Şiddet gören kadınlara 14 ilde merkez

ŞÖNİM, kapılarını şiddet gören kadınlara açtı
Aile içi şiddete ŞÖNİM’li çözüm
Şiddete uğrayan kadınların müracat edeceği adres: ŞÖNİM
2015 yılında ŞÖNİM’siz il kalmayacak

AYFER MALLI/ANKARA

Şiddet gören kadınlar için somut adımlar atılmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddet mağduru kadınların daha fazla mağdur olmasının önüne geçecek bir çalışmayı hayata geçirdi. Bakanlık, şiddet önleme merkezlerini 14 ilde açarak kadınların şiddetten korunması için çalışacak. Şiddet önleme merkezlerinin yapımını tamamlayarak ilk etapta 14 ilde merkez açan Aile Bakanlığı 2015’te her ilde bir merkez açarak kadınların umudu olmayı amaçlıyor. Bakanlık, merkezlerin ilkini öncelikle en çok şiddet vakası şikayeti alınan Bursa ve Adana’ya kurdu.

TEK MERKEZDEN KOORDİNE EDİLECEK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, şiddet izleme ve önleme merkezleri olan ŞÖNİM’leri hayata geçiriyor. Aylardır üzerinde titizlikle çalışılan ve Ramazan bayramı sonrası müjde niteliği taşıyan ŞÖNİM hazırlıklarıda sona gelindi. Merkezlerin ilkini öncelikle en çok şiddet vakası şikayeti alınan Bursa ve Adana’ya kuran Bakanlık, Ankara, İstanbul başta olmak üzere toplam 14 ilde pilot uygulamayı başlatmayı planlıyor. Hedef 2 yıl içinde tüm illerde bu merkezleri açmak. ŞÖNİM ile birlikte kadının koruma talebinin karşılanması, sığınma evine yerleşmesi gibi işlemlerin en kısa sürede sağlanması ve kadının ihtiyaçlarının tek merkezden koordine edilmesi sağlanacak.

TÜM BAKANLIKLAR AYNI ANDA DEVREYE GİRECEK

Kadının mağduriyetini kısa sürede gidermek için karakola başvuran kadın için tüm bakanlıkların aynı anda devreye girecek. Kadına yol haritası çizmek için birimler arasında koordinasyon sağlanacak. Mağdur durumda olan kadınlar için bu merkezlerde sağlık, eğitim, adalet ve içişleri bakanlığından bulunan uzmanlar ortak çalışacak. Şiddet gören kadın karakoldan en kısa sürede alınacak. Karakoldan alınan kadın merkeze getirilecek.

İLK MERKEZLER BURSA VE ADANA’YA

Bakanlık şiddet gören kadınlara destek vermek için açmayı planladığı şiddet önleme merkezlerinin yapımına hız verdi. Bakanlık merkezlerin ilkini öncelikle en çok şiddet vakası şikayeti alınan Bursa ev Adana’ya kurdu. En çok şikayet alınan diğer illere göre merkezlerin yapımına devam edilecek. İstanbul’a ise Anadolu ve Avrupa yakasında iki tane yapılacak.

MERKEZLER HASTANELERE YAKIN YERLERDE

Şiddet mağdurlarının kalacağı merkezlerin hastanelerin yakınına yapılmasına dikkat ediliyor. Mağdurlara yönelik sağlık kontrolü yakın hastanelerden karşılanacakken bunun dışındaki tüm hizmetler bu merkezlerde verilecek. Ayrıca merkezlerin hastaneye yakın olması nedeniyle mağdurların sağlık raporlarının alınması ve tedavileri sürecinde sağlık kuruluşlarından öncelikli olarak yararlanması sağlanacak. Ayrıca, şiddet mağdurlarına yönelik sağlık kontrolü dışındaki tüm hizmetler ŞÖNİM’de verilecek.

İFADE ALMA ODALARI KURULUYOR

Şiddet mağduru kadının ifadesi polis merkezinde değil kaldığı merkezde alınacak. Bunun için merkezlere mağdurların kendini rahat hissedeceği ferah, sürekli hava alan odalar inşa edilecek. Ayrıca emniyet güçleri ile sürekli irtibatta olunacak. Acele koruma kararı alınması ve uygulanması sağlanacak. Tüm süreçlerin polis nezaretinde gerçekleştirilmesi, güvenlik önlemlerinin etkin bir şekilde takip edilmesi sağlanacak.

GEREKİRSE KADIN BAŞKA İLE AKTARILACAK

Gerekli durumlarda başka bir ile kadının naklinin yapılacağı ŞÖNİM, aynı zaömanda bilgi alınacak bir merkez görevi de üstlenecek.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Merkezlere yapılan ilk kabul odaları kadınların misafir edileceği yerler olacak. Ayrıca merkezlerde pedagojik eğitim almış uzmanlarca şiddet gören kadın ve çocuğun danışmanlık hizmetleri sağlanacak. Kadın için evde kalmasına sınır konulmayacak. Kadın kendini iyi hissedene ve kendi ayakları üzerinde kalabileceğini anladığı zamana kadar konuk evinde kalacak.

///

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s