Sığınan kadınlar kendi ayakları üzerinde duracak

Bakanlık, sığınma evindeki kadınları istihdam ettirecek

Kadın hayata daha güçlü tutunacak

AYFER MALLI/ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadın sığınma evlerinde yaşayan kadınlara kendi ayakları üzerinde durmayı öğretecek yeni bir protokole imza attı. Konuyla ilgili çalışmalara başlayan Bakanlık kadınları hem eğitecek hem de iş sahibi yapacak. Açıldığı günden bugüne kadınlara destek olan kadın sığınma evinde, kadınlar eğitim alarak kendi ayakları üzerinde durabilecek.

KADINLAR VASIFLI ELEMAN OLACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde “Kadınların Sosyo-Ekonomik Konumlarının Güçlendirilmesi ve İstihdamının Artırılması” başlığı altında kadın konukevinde kalan kadınlar ile ilgili önemli bir başlangıç yapıldı. Her iki tarafın üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü protokolde “İŞKUR tarafından yürütülen toplum yararına çalışma programlarında kadın konukevlerinde kalan ve şiddet mağduru kadınların öncelikli gruplar arasında değerlendirilmesi” hükmü getirildi.

İSTİHDAM EDEN KADININ KİMLİĞİ GİZLİ TUTULACAK

Konukevinde kalan kadınları hayata daha güçlü tutundurmayı amaçlayan protokol, kadınları ekonomik olarak da güçlendirmeyi amaçlıyor. Protokol, kadını sığınma evinden ayrıldıktan sonra da yalnız bırakmıyor. Kadınların konukevinden ayrıldıkları dönemde ekonomik olarak güçlenmeleri sağlanacak.
İş-Kur tarafından hazırlanacak ve iş garantili kurslara katılacak olan kadınlar vasıflı eleman olarak istihdama dahil olacaklar. Bakanlık kurs verilen kadınları çeşitli işlere yerleştirecek ve bu işyerlerinde çalışacak olan kadınların kimliklerini de gizli tutacak.

MEB’DEN ÖĞRETMEN DESTEĞİ

Öte yandan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yapılan ortak protokol kapsamında kadın sığınma evindeki yaşayan kadınlara eğitim verilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadınların isteği doğrultusunda hareket edecek. Buna göre sığınma evindeki 8 kadın bir araya gelerek eğitim görmek isterse Milli Eğitim Bakanlığı bu sığınma evine öğretmen gönderecek.

KADINLARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

Kadın sığınma evlerine sığınan annelere ve çocuklarına, sosyal, kültürel, ekonomik alanda gelişmeleri, eğitilerek meslek sahibi olmaları, hukuki ve sağlık yönünden destek sağlanması için yardım edilecek. Böylece kadınların kendi ayakları üzerinde durması sağlanacak. Kadınların yaşadıkları sorunları çözüme kavuşturacak bu protokol, kadınların yüzünü güldürecek.

AKM ///

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s