Kadınlar ‘Koza’ ile korunacak

 

 

 

ŞÖNİM’lere yeni isim ve loga yapıldı

AYFER MALLI/ANKARA

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçecesinde kurulan ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin ismi, ‘Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ olarak değiştiriliyor. Koza’nın koruyucu, kollayıcı, içine alan anlamıyla örtüşen şiddet önleme merkezileri yeni adına amblemiyle birlikte kavuşuyor. 14 ilde kurulan ‘Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin açılışı için belirlene tarih ise oldukça anlamlı. Koza’lar 25 Kasım kadına Yönelik Şiddetle Mücadele gününde kapılarını şiddet görenlere açacak. Açılışı Aile ve Sosyla Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bizzat yapacak. Bakanlık ‘Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ için özle bir logo tasarladı. İpek Böceği kozasından esinlenmilerek yapılan logoda yer olan ipek böceği kozası da dikkat çekiyor. Korunaklı imajı logo ile de bütünleştiriliyor.

MERKEZLER, MAĞDURLARI KOZA GİBİ İÇİNE ALACAK

Geçtiğimiz günlerde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in Bursa’da açılışını yaptığı tek kapı sistemi ile yedi gün yirmi dört saat esasına göre çalışacak olan ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkez’lerinin (ŞÖNİM) isminin değiştirilmesi kararı alındı. Bu karar neticesinde artık ŞÖNİM’lerin yeni ismi ‘Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ olacak. Koza ismini İpek böceği kozasından alan ‘Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’, logosuyla da güben veriyor. İpek böceğinin ördüğü ve içine kapandığı korunak olan koza, merkezlerin koruyucu, kollayıcı, içine alan yapısıyla özdeşleştiriliyor. Merkezler, şiddetin önlenmesi ile koruyucu ve önleyici tedbirlerin etkin olarak uygulanmasına yönelik destek ve izleme hizmetleri vermek amacıyla kuruldu.

AÇILIŞ, ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ İLE ANLAMLI HALE GETİRİLDİ

Denizli, Antalya, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Samsun, Trabzon, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Ankara, Konya, Adana ve Bursa olmak üzere 14 ilde kurulan ve hizmete ilk olarak Ankara, Bursa ve Adana illerinde başlanan merkezlerin açılış günü için ise özel bir gün tercih edildi. Aile ve Sosyal politikalar Bakanı Fatma Şahin’in kendisini açacağı merkezler şiddetle mücadele gününde açılacak. 25 Kasım Kadına yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde açılacak olan merkezlerle ‘şiddete son’ mesajı verilecek.

SADECE ŞİDDET GÖRENİ DEĞİL ŞİDDET UYGULAYANI DA AĞIRLAYACAK

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine dair Kanun kapsamında kadının ekonomik, psikolojik, hukuki ve sosyal olarak güçlendirilmesi için 2012 yılı içinde kurulan ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nde sadece şiddet görenler ve şiddet uygulayanlar da ağırlanacak. Bu merkezler, şiddetin nedenlerinin araştırılmasının yanı sıra şiddet gören kişiyi uygulayan kişiden de korumaya yönelik oluşturuldu.Merkezlere, şiddet mağduru kadınlar ve çocuklar, şiddet uygulayan ve uygulama ihtimali bulunan kişiler müracat edebilecek. Öye yadnan şiddetin mağdru olan kadınları yanısıra erkek, çocuk, kamu, özel, stk, üniveriste, medya gibi toplumun tüm tarafları da başvuru yapabilecek.

14 PİLOT İLDE HAYATA GEÇECEK TÜM TÜRKİYE’YE YAYILACAK

Pilot olarak seçilen ve hayata 25 Kasım’da geçecek olan merkezlerin belirlenmesinde bu illerin nüfus yoğunluğu, kadın konukevi ve ilk kabul birimlerinin bulunması, verilere göre aile içi şiddetin yoğun olarak yaşanması ve emniyet teknik alt yapısının yeterli olması kriter olarak değerlendirildi. 25 Kasım’da yapılan açılışın ardından merkezler kısa bir süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılması planlanıyor.

KUTU

KOZA’LARIN GÖREVLERİ

-Şiddet Mağdurlarına Yönelik Müdahale Hizmetleri
-ALO 183 Danışma Hattı
-Can güvenliği ve güvenlik butonu verilmesi
-Mesleki danışmanlık
-Şiddetten koruyucu ve önleyici tedbir kararları ile zorlama hapsinin verilmesine ve uygulanmasına ilişkin veri toplanma ve tedbir kararlarının sicilinin tutulması,
-Korunan kişiye verilen barınma, geçici maddi yardım, sağlık, adli yardım hizmetleri ve diğer hizmetlerinin koordine edilmesi
Hakim kararıyla, kişi hakkında ayrıntılı sosyal araştırma raporunun hazırlanması,
-Eğitim ve rehabilitasyon programlarına yönlendirme
-Sağlık kuruluşunda muayene veya tedavi için yönlendirme
-Meslek edindirme kurslarına yönlendirme.

KUTU

BAŞVURULACAK ADRESLER

Şiddet mağduru kişinin başvuracağı adresler ise şunlar:

-ALO 183 Danışma Hattı (ücretsiz) arayabilir
-Doğrudan Koza Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerine başvurubilir
-En yakın karakola başvurabilir
-Üçüncü kişi ihbar edebilir
-İlk Adım Birimine gidebilir
///

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s