Evren’in mal varlığına el konsun

12 Eylül döneminin yöneticilerine verilecek cezanın uygulanmasının yaşları ve sağlık sorunları nedeniyle insani olarak mümkün olmadığını belirten Bakan Ertuğrul Günay, “Tedbiren kullandıkları tüm imtiyazlara son verilmeli” dedi. Günay, darbeden sonra bile eli titremeden idamları onayladığını söyleyen Kenan Evren’in mal varlığına el konulması gibi başka cezalar verilmesi gerektiğini söyledi.

AYFER MALLI / ANKARA – FOTOĞRAFLAR: TARIK BAKICI | 17 ARALIK 2012

17bakangunay08

Ertuğrul Günay, Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdulkadir Selvi, Ankara Haber Müdürü Kazım Canlan ve Kültür Sanat Muhabiri Ayfer Mallı’nın gündeme ilişkin soruları cevapladı.

Yeni Şafak Gazetesi Ankara Temsilciliği’ni ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, sadece bakanlığıyla ilgili değil, gündeme ilişkin de önemli açıklamalarda bulundu.

İdam edilen Adnan Menderes’e iade-i itibarın ve-rilmesinin önemli olduğunu belirten Günay, “Siyasiler için kesinlikle iade-i itibar gereklidir ve söz konusu olabilir. Menderes, Celal Bayar nihayet bunlar hakkında hüküm verecek olan millettir. Ama 12 Mart ve 12 Eylül’de silahlı eylemlere karışmış kişilerle ilgili böyle bir iade-i itibar olabilir mi onu biraz tartışmalı bulurum doğrusu” dedi. Yassıada’da Adnan Menderes Müzesi çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Günay, Menderes’in kaldığı Çakırbeyli Köyü’nde de hatırasına uygun düzenleme yapılacağını söyledi. Günay, özetle şunları söyledi:

HÂLÂ İMTİYAZLARI VAR

12 Eylül döneminin yöneticileri hâlâ devletin verdiği imtiyazları kullanıyorlar. Mahkemelerin bu saatten sonra bunlara ceza tahkim etmesi ve bu cezanın uygulanması insani olarak mümküm değil. Kendilerinin ifadeleri var. Şartların olgunlaşmasını, müdahale etmek için daha çok insanın birbirini öldürmesini, daha çok kargaşa çıkmasını beklediler ve sonra yine kendi tabirleridir muratlarına erdiler. ‘Muradımıza erdik’ sözü Kenan Evren’e aittir. Hüküm verirsiniz ama verdiğiniz hüküm bu saatten sonra infaz edilemez bir hüküm. O zaman ne yaparsınız bence tedbiren şu anda bir kere devletten kullandıkları bütün imtiyazlara son verirsiniz. Yani emekli maaşları mı var bu görevden. Milli Güvenlik Konseyi diye bir şey uydurmuşlar. Veyahut lojman imkanları bunun oluşturduğu maddi imkanlar. Ya da verdiğiniz koruma imkanları… Bunların hepsini kaldırırsınız.

BELKİ KAMU VİCDANI RAHATLAR

Bu tür tedbirler alırsanız belki kamu vicdanı rahatlar. Yoksa 90 yaşındaki iki ihtiyara, telekonferans sistemiyle sorgu yapmak kimseyi rahatlatmıyor. O dönemde sadece onlarla ilgili de değil tabii ki. Danışma Meclisi denilen gayri meşru bir mekanizma var. Danışma Meclisi’nin başkanı var, üyeleri var. Bir dolu hukuksuz tasarının altını imzalamış insanlar var bunlarla ilgili bir önlem alırsınız. O zaman kamu vicdanı bir ölçüde yanlış yapanın yanına yanlışı kar kalmadığını bir ölçüde görmüş olur.

ELİ TİTREMEDEN ASTIĞINI SÖYLEDİ

Bu işin suç ortakları o kadar çok ki. Şimdi herkes darbelere karşı görünüyor. Kenan Evren’e sanatçı muamelesi, büyük devlet adamı muamelesi yapanlar sadece Ayten Gökçer’den ibaret değildi. Üniversitede hocaların ayağa kalkıp alkışladıklarını televizyon ekranından üzüntüyle şaşkınlıkla görmüştüm. Hocaların bu tavrını ülke adına üzüntüyle karşılamıştım. Evren bundan 10 yıl kadar önce Muğla Üniversitesi’nde konferansa çağrılmıştı. Orada çocuklardan biri sordu; ‘Bu kadar idama imza attınız hiç eliniz titremedi mi?’ Kenan Evren, ‘Hiç elim titremedi’ dedi. Düşünün o tarihlerde 80 yaşında bir adam gencecik insanların idam cezasını imzalamış. Hiçbir mazeretin arkasına saklanmadan ‘hayır hiç elim titremedi, tereddütsüz imzaladım’ dedi.

1993 FETRET DEVRİ GİBİYDİ

(Özal’ın ölümünün araştırılması) Bunlara çok üzülü-yorum. Boşuna bir gayrete girildiğini düşünüyorum. Adli araştırma şimdiye kadar neyi tam olarak ortaya çıkardı ki? 1993 yılında ölmüş ve mezara konmuş bir insanın vücudunda herhangi bir zehirlenme olup olmadığını tespit ederek yeni bir vahim siyasi gerçekliği veya bir suikasti ortaya çıkaracak. Eşref Bitlis olayı aydınlandı mı? Bahtiyar Aydın olayı aydınlandı mı? Daha nice olay var buna benzer bunlar aydınlandı mı? Bunlar güpegündüz herkesin önünde öldürülmüş önemli insanlardı. Özal’la ilgili bir gayretkeşliğe girildi. Biraz fazla gayretkeşlik yapıldı inşallah ruhu incinmemiştir.

93’te hakikaten fetret dönemi yaşandı. Özal 93’ün 17 Nisan’ın da rahmetli oldu. Uğur Mumcu suikastı var. 33 erimiz şehit oldu. 45 gün sonra Madımak olayı yaşandı. Ondan sonra da Başbağlar olayı.Tam bir fetret dönemi yaşandı. Bence araştırılması gereken dönem odur.

Fırsatçılıkta kıyameti kopartırız

Kültür ve Turizm Bakanı Günay, ‘Şirince’ye kıyamet kopacak efsanesi ile gelinmesi konusunda, ben buna karşı çıkmam. Turizmde işime geliyorsa desteklerim. Şirince’ye bu olaydan dolayı yurtdışından gelen birçok misafirimiz oldu. Orada bir efsane anlatılıyor. Bu ne kadar doğru bilemem. 21 Aralık’ta bir kıyamet beklemiyorum ama oraya gelenlere sunulan hizmetler çok yüksek fiyattan olursa, turistlere kötü davranılırsa işte o zaman kıyameti kopartırız. Bunun takipçisi olur ve hesabını sorarız’ dedi.

Her ilde müze olacak

Avrupa müzeleri, özellikle Doğu Avrupa ve Batı Asya, Ön Asya yeteri kadar tarihin, müzeciliğin farkında olmadıkları veya farkında olmaya ekonomik güçleri, siyasi istikrarları yetmediği bir dönemde bu coğrafyaları talan etmişler. Ülkemizden çalıntı yollarla çıkmış tarihi eserleri geri isti-yoruz. Son 5 yıl içinde geri getirdiğimiz eser sayısı 4 bine yaklaştı. Biz bu eserleri isterken bunların sergilenmesinin alt yapısını kurmaya çalışıyoruz. Hatay’a, Şanlıurfa’a, Ankara’ya bir müze yapmaya çalışıyoruz. Bir ilin birkaç müzesi olacak. Kent tarihi müzesi yapmaya çalışıyoruz. Ama her ilde büyük çapta bir arkeoloji müzesi olmayabilir. Her ilde müze olacak. Hatta her ilçemizde bir müzemiz olacak ama bunlar büyük çapta arkeoloji müzesi demek değil.

Troya hazineleri. 24 parça. 125 yıl önce Türkiye’den kaçırılmıştı. Şimdi Amerika’da. Troya müzesinin temelini ocak, şubat, marta kadar atıyoruz. Bir yılda bitince bu hazineler oraya gidecek. Çanakkale’ye yapıyoruz. Sinanpaşa Camii çinilerini Bursa’da bir düzenleme yaptıktan sonra oraya alabiliriz. Bu arada Amerika ve Avrupa’da takip ettiğimiz eserler var. Ulaşınca size bilgi veririm. Almanya’da bir tane bulduk onun da bilgisi bize ihbarla geldi. Paris’te epeyce eser var. Tespitlere göre 10’a yakın eser var. Bunların da Türkiye’de yerleri belli. İşte Ayasofya avlusundaki 2. Selim Türbesi’nin kapısından bir çini levha, 2. Mehmet, 3. Murat türbelerinin bir çini parçası, 1. Mahmut Kütüphanesi’nden bir parça, Piyalepaşa Camii’nden kapı süslemeleri olmak üzere bizim mekân olarak tespit ettiğimiz bazı eserler var.

2013 hedefimiz bu yılı geçmek

Dünyada takip ettiğimiz bazı eserler var. Yılbaşından sonra adım adım ülkemize geleceğini umut ediyorum. 2013 hedefimiz 2012’nin gerisine düşmemek. Başarılı bir şekilde yılı tamamlamak. 2012 yılından daha fazla insan gelsin istiyoruz. Türkiye’nin kültür ve turizm altyapısını birleştirmek istiyoruz. Ankara’ya Türkiye Uygarlıklar Müzesi’nin temelini 2013’te atmak istiyorum. Çünkü Türkiye uygarlıklar tarihi açısından en zengin ülkelerinden birisi. Bunun en iyi sergileneceği yer Ankara’da yeni bir modern bir müze. Hem tarihi esintileri olan ama hem de tarihi modeli kullanan yeni bir müze. Hipodrom olarak. Büyükşehir ile protokol imzalarını attık. Çevre Bakanlığı yer onayını verdi. Şimdi proje aşamasında. Hipodrom bugünkü çirkin yapı var ya Kenan Evren’in seçtiği ucube AKM deniliyor. Ben üzülüyorum. Adı Atatürk Kültür Merkezi. Atatürk Kültür Merkezi diyorsan yakışan bir şey olması lazım. O yapıyı kaldırıp dünya çapında bir müze yanında bir konferans salonu, kütüphanesi ve bir müze külliyesi yapmak istiyoruz. Türkiye Uygarlıklar Müzesi. 2013’te bunun temelini atacağız.

17bakangunay01,TRK_9392

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s