Siber teröre özel birim geliyor

Selçuklu ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış illerin de bulunduğu 14 ili 5 yıl içerisinde yüksek hızlı trenle birbirine bağlayacaklarını söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım ‘3. havalimanı ihalesinin eli kulağında. Demiryollarında ise serbestleşmeye geçilecek’ dedi

AYFER MALLI / ANKARA – FOTOĞRAFLAR: TARIK BAKICI | 18 ARALIK 2012
TRK_9441
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yeni Şafak Gazetesi’nin Ankara Haber Bürosu’nu ziyaret etti. Bakan Yıldırım, burada gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu Başbakan’ın Konya’da yaptığı kuvvetler ayrılığı konusundaki açıklamada yargının yürütmenin alanına girmesine ilişkin açıklamaları da değerlendiren Bakan Yıldırım, ‘Herkes yerini yurdunu bildikten sonra bir şey olmaz’ dedi. Yeni Şafak Ankara Temsilcisi Abdülkadir Selvi, Ankara Haber Müdürü Kazım Canlan ve Ulaştırma Muhabiri Ayfer Mallı tarafından gazetenin Ankara Bürosu’nda ağırlanan Bakan Yıldırım’ın bakanlık çalışmaları ve gündeme ilişkin sorulara verdiği cevaplar şöyle;

SÜREKLİ GELİŞMEKTEYİZ

“Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrarı son 10 yılda önemli büyümeye yol açtı. Bu sürede neredeyse tüm göstergeler üçe katlandı. 10 yıldır iktidarda bulunduğumuz için bu tür şeyler özellikle genç nesle normal gelebilir. Geçmişi bilenler bugün gelinen noktayı çok iyi gözlemleyebilirler.” diyen Yıldırım, ” Kimse eski dönemi tekrar yaşamak istemez. Son yapılan özelleştirmede siyasete ve ekonomiye güvenin bir göstergesidir. Bu özelleştirme sistemi piyasalara iyi yansıyor. Güven ve istikrarın Türkiye’nin 25 yıl geleceğini yatırım yapmaya küresel anlamda bir güven var. 25 yıl sonrası için yatırım yapıyorsunuz. Eğer Türkiye’deki güven ve istikrar konusunda tereddüt olsa böyle bir yatırım olmaz. ” yorumunu yaptı.

İSTİKRAR VARSA YATIRIM VAR

“Dünya’da bir seferde bu büyüklükte bir şey yok. böyle bir parayla finansal işlem yok. Türkiye’deki güven ve istikrara yatırım var.” diyen Yıldırım şöyle devam etti: ” Otoyol ihalesinde 25 yıllık bir kullanım hakkı devri oldu. 25 yıl sonra aynı verildiği şekilde geriye gelecek. bakımı, tutumu yapılacak, karayoları denetleyecek. Bunlar gelecek ki yeni projelere imza atılsın. Bir yandan kamudan bütçeden kaynak kullanıyoruz ama aynı zamanda bütçe dışında imkanları da ortaya çıkarıp piyasadaki yatırımları geciktirmeden yapmanın yollarını arıyoruz. Biz hem kaynak kullanıyoruz, hem kaynak üretiyoruz. Bakanlık sadece genel bütçeden para alıp yol yapan, havaalanı yapan, demiryolu yapan bir kurum değil aynı zamanda kaynak aktarımı, doğrudan kaynak aktarımını da sağlıyor.”

BAYRAM GELENEĞİ DEVAM EDECEK

Vatandaşın bayram tatilllerinde köprü geçişlerinin bedava olup olmayacağı konusuna değinen Yıldırım, ‘Bu konuda vatandaşı mağdur etmeyeceklerini kaydetti.. Aynı zamanda yol kenarında bulunan işletme sahipleri de mağdur edilmeyecek. Sistem önceden nasıl işliyorsa şimdi de öyle devam edecek.’ dedi.

İstanbul YHT 2013’e yetişecek mi?

Bütün amacımız 30 Eylül 2013’e yetiştirmek. Bunun yanısıra Bursa YHT çalışmaları da başladı. temel atma törenini 23 Aralık’ta temelini atacağız. Selçuklu ve Osmanlıya başkentlik yapmış 14 ili çok değil 5 yıl içerinde birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayacağız. Ankara-Konya bitti, Eskişehir-Ankara bitti. Eskişehir-Konya arasında her an sefer başlayabilir problem yok. Çalışması başlayan iller batıda Eskişehir-Bilecik, Bilecik-Bursa, Sakarya, İzmir, İstanbul, Afyonkarahisar, Uşak, Manisa; doğuda Kırıkkale, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum. Başlayacaklar ise: Antalya, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kayseri, Konya, Nevşehir, Isparta, Burdur, Kütahya’ya. 5 yıl içerisinde büyük illerin hemen hemen hepsine YHT ile ulaşma imkanı sağlanacak.

İstanbul ve İzmir’de metro devrine ne zaman başlayacaksınız?

Ankara’da Kızılay-Çayyolu ve Batıkent-Sincan hattını 2013 yılına kadar bitireceğiz. Keçiören-Tandoğan hattı 2014 yılına kaldı, epey işi var. İstanbul’da Dörtlevent’ten Boğaziçi Üniversitesi’ne kadar olan kadar olan yer var. Bakırköy’den İkitelli’ye var. İzmir’de proje çalışmaları yapılıyor. Öncelik sırasına göre başlayacağız. Diğer illerin talepleri var onları da değerlendireceğiz.

Göktürk-2 uydusunu yeni uydular gönderilebilir mi?

Göktürk-2 uydusu nispeten daha küçük uydu bizim TÜRKSAT 3A bundan daha büyük, daha yüksek yörüngede ama tabiatı farklı bu biraz daha görüntü ağırlıklı kullanılacak. İstihbarat amaçlı işte, gözlem amaçlı, meteoroloji, harita. Bunun bir farkı kamuoyunda dikkati çekmese de entegrasyonu Türkiye’de yapıldı o olabilir. Yani bu yerli uyduya aslında bir adımdır. Bunun içinde bizim TÜRKSAT’ta var, TUSAŞ da var birlikte yapıyorlar. Onların tesislerinde yapıldı bundan sonraki adım TÜRKSAT’ın yeni uydusu. Yani gözlem uydusu işin özü bu. Yayın değil yani fotoğraftı, görüntüydü, her türlü Anadolu topraklarında neler oluyor neler bitiyor 24 saat takip edecek.

3. havalimanı ihalesi çok yakın

Üçüncü havalimanı ihalesi ne zaman yapılacak? Havalimanın istanbul’un en çok yağış alan yerine yapılacak olması uçakların inişi için bir tehlike arz ediyor mu? Yer değişikliğine gidilir mi?

İhale bugün, yarın yapılır. Eli kulağındadır. Havaalanın etrafının yemyeşil olması kadar güzel bir şey var mı? Meydan açık olduğu müddetçe, yaklaşma ve inişlerde görüş alanı sorun olmadıkça uçağın kalmasında ve inmesinde sorun yok. Norveç’e her gün yağmur yağıyor. Ama aksamıyor seferler. Yağış yeşillikle ilgili bir şey. Türkiye’de son 10 yılda yeşilik arttı. 21 milyon adet yollara ağaç diktik biz.

Türkiye’de ilk kez Van Havalimanı’nda uygulanacak sistemle uçakların, yaklaşma, iniş ve kalkışlarında, yerde kurulu sistemler yerine, uydulardan yararlanmayı sağlayacak sistem tüm havaalanlarında yaygınlaştırılacak mı?

Birçok havaalanında ILS sistemi var. Mania alanında dolayı bazı havaalanlarına ILS konulamıyor. Bu sistemin yerine geçen cihazlar koyuyoruz. Sırada Isparta, Maraş var. Buralarda da manialarda dolayı iniş ve kalkışlarda sıkıntı yaşanıyor. Önceliğimiz şimdi bu iki il. Benzer çalışmalar devam edecek.

Siber teröre karşı özel birim

Siber güvenliği sağlamak için neler yapacağız? Siberlik güvenlik alanında Türkiye’nin dünya devletleri arsındaki konumu nedir?

Siber Güvenlik toplantısı başkanlığımda yarın gerçekleşecek. Önemli kamu kuruluşların bakanları ve müsteşar seviyesinde katılımlar olacak.Bakanlığın inisiyatifiyle hazırlanan Siber güvenlik Stratejisi Belgesi’ni ele alacağız. 2013 ve takip eden yıllar için bir eylem planı belirleyeceğiz. Siber güvenlik milli güvenlik kadar önemli. Çünkü siber güvenliği sağlamak, bu tip tehditlerle, saldırılarla mücadele etmek aynen terörle mücadeleye benziyor. Kurumlar koordineli çalışacak. Her kurumda siber güvenlikten doğrudan sorumlu, 7 gün 24 saat hizmet yapan bir kurul olacak. Siber törerö karşı özel bir birim kurulacak.

Demiryolları da serbestleşecek

Demiryolu serbestleşme çalışmsında gelinen nokta nedir?

Yasası hazır meclis gündem müsait olduğunda mecliste görüşmeye başlayacağız. Hedefimiz 2013 içerisinde bunu çıkarmak. Bu konuda çok kapsamlı çalışma yapıldı. Havacılıkta yaptığımız şeyin aynısı bu. Nasıl havaalanında tek taşıyıcı vardı bunların sayısı arttı, serbestleşme, rekabet oldu, havaalanları etkin kullanıldı, daha çok insan havayoluyla yolculuk eder hale geldi. Demiryollarında da bunu hedefliyoruz. Demiryoları iki şirkete ayrılıyor. Biri işletmecilik yapan şirket diğeri de alt yapının bakımı, sinyal işi, emniyetle ilgili konular devletin elinden yürüyecek. Ayrı şirket olmayacak. Kullanıcılar sadece kullandığı yola kira verecek. Kilometre başına kullanım ücreti verip kendi araçlarıyla taşıma yapacak. Devletin usul ve esaslarına riayet edecek.

TRK_9425TRK_9422

Reklamlar

2 thoughts on “Siber teröre özel birim geliyor

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s