Çocuktur camiye gelse yeridir!

 

Teravih namazı bittiğinde “Çocuğu olan camiye gelmesin. Bizim çocuğumuz varken biz gelmedik” diyor bir ses. Sonra kaşlarını çatıyor sesini olabildiğince yükseltiyor ve “Burası kreş mi? Bütün konsantrasyonumu bozdu” diyerek konuşmasını bitiriyor. ‘Ey cemaati müslimin söyleyin haksız mıyım?’ dercesine bakışlarını gezdiriyor cami cemaati üzerinde. Ufak çaplı da olsa destek alıyor cemaatten. “Küçük yaşta camiye gelmeyi öğrenmeyen çocuk büyüyünce caminin yolunu bulamıyor” diyen de çıkıyor cemaatin arasında. Ses tonu camide çocuğa yer ayırmayanınki kadar çığırtkan ve keskin değil. Birisi konuşsa da ben de ona destek olsam diye bekleyen çekimser bir ses de destek çıkıyor az önceki sese. Düşüncelerini içinden dile getirenler de yok değil cemaat arasında. Kimi ise bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın edası ile çabucak seccadesini toplayıp ayrılıyor camiden.

Özellikle Ramazan ayının gelmesi ile Türkiye’nin hemen hemen her camisinde yaşanan bu hadise bir kenara dursun. Kendisi ve çocuğuna camide yer tayin edilmeyen o anne ne hissediyor acaba. Yüzü kıpkırmızı olmuş, ne diyeceğini bilemez halde, ‘keşke getirmeseydim de bütün bunları duymasaydım’ diye düşünerek yerden yüzünü kaldıramıyor mu? Yoksa bir daha gelmemek üzere çocuğunu kolundan tuttuğu gibi peşinden sürükleyerek camiye veda mı ediyor? Birilerinin ona arka çıkmasını mı bekliyor yoksa “çocukları camiden soğutmayın” diyerek olması gerekeni mi anlatmaya çalışıyor…

Çocuklar ve çocuğu olanlar camiye gelmesin diyen düşünenlere sesleniyorum ve soruyorum: “Siz de çocuktunuz. Çocukken annenizle birlikte camiye geldiğinizde upuslu mu oturdunuz? Hiç caminin içinde koşuşturmadınız mı? Sizin annenize ‘çocuğun varsa evinde otur cami senin neyine?’ dediler mi? Bu yanlış düşünceyi ne kadar daha omuzlarınızda taşımayı düşünüyorsunuz? Daha kaç anneyi-çocuğu camiden soğutacaksınız?…”

Camiye gelen çocuklara nasıl davranılması gerektiğiyle ilgili konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, camideki çocuğa tahammül edemeyeceklerin teravih namazlarını evde kılmalarının daha uygun olacağını söylüyor. Bu konuda kendine hakim olamayacak cemaata hitap eden Görmez, “Eğer herhangi birimiz cami ile ilk defa tanışmaya gelen çocuklarımızın muhayyilesinde cami ile, namaz ile ilgili acı bir hatıra bırakacak şekilde kendimize hakim olamayacaksak, evimizde teravihi kılmamız daha doğru olacaktır. Ama camiye gidiyorsak o takdirde ilk defa camiye gelen çocuklarımıza çok daha büyük bir itina ile yaklaşmamız, özen göstermemiz lazım” diyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s